Obowiązuje już umowa o wymianie informacji podatkowych z San Marino

Data: 22-04-2013 r.

Opublikowana niedawno umowa między Polską a San Marino ułatwia zwalczanie przestępstw podatkowych dzięki wymianie informacji podatkowych, które mają istotne znaczenie w postępowaniu podatkowym, np. w celu określenia wymiaru i poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.

Umowa podpisana w San Marino 31 marca 2012 r. ma zastosowanie do polskich podatków: podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku dochodowego od osób prawnych i VAT, a po stronie San Marino: do ogólnego podatku dochodowego od osób fizycznych oraz od spółek i od indywidualnej działalności gospodarczej, a także do podatku od importowanych dóbr przeznaczonych do wewnętrznej konsumpcji.

Zgodnie z zawartym porozumieniem na wniosek właściwego organu strony będą zobowiązane do udostępniania informacji podatkowych, zeznań świadków i uwierzytelnionych kopii oryginalnych dokumentów.

Właściwe organy będą upoważnianie do uzyskiwania i udzielania na wniosek m.in.: informacji podatkowych posiadanych przez banki i inne instytucje finansowe; informacji dotyczących właścicieli spółek, spółek osobowych, funduszy powierniczych, fundacji i innych osób, łącznie z informacjami o wszystkich osobach tworzących łańcuch właścicielski.

Prezydent Bronisław Komorowski ratyfikował umowę 8 stycznia 2013 r. Zgodnie z oświadczeniem rządowym Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką San Marino o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisana w San Marino 31 marca 2012 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 453), obowiązuje od 28 lutego 2013 r. w zakresie dotyczącym przestępstw podatkowych.

Podstawa prawna:

  • umowa między Rzecząpospolitą Polską a Republiką San Marino o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisana w San Marino dnia 31 marca 2012 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 453),
  • oświadczenie rządowe z 6 marca 2013 r. w sprawie mocy obowiązującej Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką San Marino o wymianie informacji w sprawach podatkowych, podpisanej w San Marino dnia 31 marca 2012 r. (Dz.U. z 2013 r. poz. 454).
Sylwia Maliszewska

Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31133 )
Array ( [docId] => 31133 )

Array ( [docId] => 31133 )