Jak wyglądają procedury związane z kontrolą podatników

Autor: Szulik Katarzyna
Data: 30-10-2012 r.

Prowadzenie rachunkowości leży nie tylko w interesie przedsiębiorcy, dając mu przejrzystość i stan uporządkowania dokumentów. Systematyczne i rzetelne prowadzenie dokumentacji jest obowiązkiem, z którego kierownictwo firmy musi się wywiązać przed inspektorami odpowiednich organów kontroli. Z jakimi rodzajami kontroli możemy się spotkać i czego się po nich spodziewać?

Czynności sprawdzające

Przeprowadzanie czynności sprawdzających leży w gestii organów podatkowych I instancji. W założeniu mają sprawdzać, czy podatnicy przestrzegają terminów składania deklaracji oraz wpłacania zadeklarowanych podatków. Kontrolują także poprawność takich sprawozdań i ich zgodność z konkretnymi zasadami. Ustalają w końcu stan faktyczny okazywanych dokumentów, po uprzednim porównaniu go ze stanem obowiązującym. Po stwierdzeniu ewentualnych nieścisłości dociekają o powodach ich zaistnienia.

Kontrola podatkowa

Kontrola taka może zostać przeprowadzona samoistnie lub stanowić pewien etap wszczętego wcześniej postępowania podatkowego. Organami właściwymi do tego typu sprawdzania właściwości postępowania podatnika są: organ podatkowy I instancji, Minister Finansów (ustalanie cen transakcyjnych) oraz ewentualnie służby porządkowe.

Kontrola podatkowa może zostać przeprowadzona tylko z upoważnienia i wyłącznie w zakresie wyrażonym ustawą. Dokonuje się jej po uprzednim dostarczeniu podatnikowi powiadomienia. Czynności przeprowadzane są każdorazowo w obecności kontrolowanego lub jego pełnomocnika.

 

Kontrola skarbowa

Kontrola skarbowa przeprowadzana jest na zasadach wyrażonych ustawą o kontroli skarbowej z dnia 28 września 1991 r. Organami właściwymi do jej egzekwowania są: minister finansów, Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej, Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej oraz odpowiedni inspektorzy. Podczas kontroli bada się poprawność gospodarowania mieniem osób prawnych. Może występować w dwóch postaciach – postępowania kontrolnego lub wywiadu skarbowego.

Katarzyna Szulik


Zobacz także:

Szulik Katarzyna

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31097 )
Array ( [docId] => 31097 )