Kiedy podatnik uniknie kary za złożenie informacji po terminie

Data: 16-06-2014 r.

Według nowych przepisów kodeksu karnego skarbowego nie podlega karze podatnik, który złożył informację po terminie, ale przed dniem doręczenia zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli. Niestety niejasności wynikające z przepisów dwóch różnych ustaw podatkowych, narażają podatników na konflikty z fiskusem.

Może się zdarzyć, że przedsiębiorca wykorzystując samochód firmowy wyłącznie w celach prowadzenia działalności gospodarczej, odliczając VAT od wydatków na paliwo i mając obowiązek prowadzenia stosownej dokumentacji, zapomni złożyć w urzędzie skarbowym informacji o sposobie wykorzystania samochodu. Zgodnie z ustawą podatnik ma na to 7 dni od dnia poniesienia pierwszego wydatku na paliwo.  Zachodzi pytanie, czy złożenie tej informacji przed rozpoczęciem ewentualnej kontroli urzędu skarbowego uchroni podatnika przed wymierzeniem kary.

 

Warto przypomnieć, że podatnik jest zobowiązany złożyć informację w terminie 7 dni, licząc od dnia poniesienia pierwszego wydatku związanego pojazdem, przy czym informację można złożyć także po tym terminie. Ustawodawca wyraźnie na to zezwolił. Wówczas uznaje się, że pojazd jest wykorzystywany do działalności gospodarczej od dnia złożenia informacji.

Jest to informacja, o której mowa w art. 86a ust. 12 ustawy o VAT. Jednak jak rozumieć termin, tego ustawodawca w przepisach kks nie wyjaśnił.  Wytworzył się stan niepewności co do tego, jakie właściwie zachowanie podlega karze. Termin na gruncie kks ma inne znaczenie niż w ustawie podatkowej. Nie podlega karze ten, kto złożył informację po upływie 7-dniowego terminu. Niemniej do respektowania zasad należy jeszcze przekonać pracowników administracji podatkowej. Może się nie udać, jednak nawet wtedy podatnik teoretycznie nie powinien obawiać się kary.

Skoro ustawa podatkowa zezwala na złożenie informacji, mimo że wspomniany termin nie został zachowany, to ustawa karna nie może penalizować tego zachowania.

Niejasna konstrukcja art. 56a kks powoduje, że nie ma pewności, czy taka wykładnia znajdzie uznanie przedstawicieli fiskusa. Na wszelki wypadek należy podkreślić, że w prawie karnym odpowiada się na zasadzie winy, a dodatkowo w prawie karnym skarbowym istnieje instytucja samodonosu, popularnie zwana czynnym żalem.

Marek Bytof, doradca podatkowy w Taxways Group

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35114 )
Array ( [docId] => 35114 )