Podatnik może pytać ministra finansów o faktury elektroniczne

Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 29-04-2014 r.

Organ podatkowy nie może odmówić podatnikowi wydania interpretacji dotyczącej wystawiania i przesyłania e-faktur. Mimo że faktury elektroniczne są coraz bardziej popularne wśród podatników, resort finansów miał problemy z wydaniem wiążącej interpretacji podatkowej w kwestii e-faktur.

Z badań przeprowadzonych przez TNS OBOP na zlecenie Koalicji „Wybieram e-faktury” zdecydowana większość Polaków deklaruje znajomość e-faktur. Częściej z tą formą płatności mają do czynienia mieszkańcy większych miast i osoby lepiej wykształcone. O e-fakturach nie słyszało jedynie 5% osób z wykształceniem wyższym oraz 5% osób w średnim wieku i młodszych (35-44 lata).

Tymczasem sprawa faktur elektronicznych przysporzyła problemów spółce, która zapytała ministra finansów, czy sposób przesyłania faktur w formie elektronicznej zapewnia autentyczność pochodzenia i integralność ich treści w rozumieniu rozporządzenia w sprawie e-faktur.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii elektrycznej. W związku z dużą liczbą wystawianych faktur, firma wdrożyła elektroniczny system wymiany faktur, który pozwala jednocześnie na wystawienie i wymianę faktur w procesie samofakturowania, w ramach którego można wystawiać faktury stwierdzające dokonanie na dostaw (np. energii). Faktury takie są następnie w systemie akceptowane i pobierane przez klientów.

Organ podatkowy odmówił jednak wydania interpretacji, ponieważ uznał, że nie jest uprawnionym do oceny wypełnienia warunków zapewnienia autentyczności pochodzenia i integralności treści przesyłanych faktu, gdyż wymaga to wiedzy specjalistycznej. Oceny takiej mógłby dokonać właściwy organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w toku kontroli podatkowej lub skarbowej.

Sprawa trafiła do WSA w Poznaniu, który uznał, że rozporządzenie ministra finansów w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej, zasad ich przechowywania oraz trybu udostępniania organowi podatkowemu lub organowi kontroli skarbowej jest przepisem prawa podatkowego. Wymieniony akt został wydany na podstawie delegacji zawartej w art. 106 ust. 10 i 11 ustawy o podatku od towarów i usług. Rozporządzenie dotyczy praw i obowiązków organów podatkowych oraz podatników, zatem może być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny, który zgodził się z sądem I instancji, uznał, że instytucja interpretacji indywidualnych, zostało stworzona po to, aby podatnik mógł wcześniej dowiedzieć się, czy postępuje prawidłowo, zanim w jego sprawie zostanie wszczęte postępowanie mające na celu wymierzenie mu podatku do zapłaty.

Źródło:

Wyrok NSA z 16 kwietnia 2014 r., I FSK 634/13

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34813 )
Array ( [docId] => 34813 )