Organy podatkowe odmawiają nadania NIP wirtualnym przedsiębiorstwom

Data: 28-01-2014 r.

Przedsiębiorcy, którzy chcą zarejestrować firmę pod adresem wirtualnego biura mają problem z uzyskaniem numeru identyfikacji podatkowej. Przepisy ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, nie mówią, iż wskazanie biura wirtualnego może być przyczyną odmowy nadania numeru NIP.

Coraz częściej przedsiębiorcy decydują się na korzystanie z biur wirtualnych. Dzięki takim rozwiązaniom firma może zaoszczędzić na obsłudze biurowej, kosztach najmu pomieszczeń itp. Niewielu jednak przedsiębiorców jest w stanie przewidzieć kłopoty, które wiążą się z prowadzeniem działalność w wirtualnym biurze.

Okazuje się bowiem, że organy podatkowe prowadzą długotrwałe postępowania w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej. Zdarza się też, że przedsiębiorcy otrzymują decyzje odmowne dotyczące nadania NIP.

Urzędnicy tłumaczą to tym, że podatnik ma zbyt małą powierzchnię biura, czy nieodpowiedni sposób przechowywania dokumentów.

Sprawie opieszałości urzędników fiskusa w nadawaniu numerów NIP zaczęła przyglądać się Rzecznik praw obywatelskich, Irena Lipowicz. RPO zwróciła uwagę, że organy podatkowe stosują niejednolite praktyki w skali całego kraju w zakresie procedury nadania NIP.

W ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników, wśród zamkniętego katalogu przesłanek uzasadniających wydanie decyzji o odmowie nadania NIP nie znajduje się wskazanie przez podatnika jako siedziby adresu biura wirtualnego. Postępowanie w sprawie nadania NIP powinno ograniczyć się do badania kompletności i formy zgłoszenia identyfikacyjnego, potwierdza to też stanowisko orzecznictwo sądów administracyjnych.


Tagi: nip, rpo

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33539 )
Array ( [docId] => 33539 )

Array ( [docId] => 33539 )