Zaległość podatkową można umorzyć

Data: 12-11-2012 r.

Przekazywanie darowizny w ramach najbliższej rodziny jest zwolnione z podatku od spadków i darowizn również wtedy, gdy darczyńca przelał darowiznę bezpośrednio na konto dewelopera, u którego obdarowany zakupił mieszkanie lub dom.

Przepisy prawa podatkowego przewidują możliwość odroczenia terminu płatności, rozłożenia na raty podatku lub umorzenia zaległości podatkowej.

Wnosząc o zastosowanie ulgi należy liczyć się z koniecznością uiszczenia – w razie uwzględnienia wniosku – tzw. opłaty prolongacyjnej. Wynosi ona obecnie 50% odsetek podatkowych za zwłokę z kwoty odraczanego/rozkładanego na raty podatku (zaległości podatkowej).

Umorzenie zaległości podatkowych na wniosek podatnika

Umorzenie zaległości podatkowej może nastąpić na wniosek podatnika, jedynie gdy wystąpi przesłanka ważnego interesu prywatnego lub publicznego.

Jeden z wyroków NSA (wyrok NSA z 15 maja 1991 r., sygn. akt SA/Gd 295/91) stwierdza, że „umorzenie zaległości podatkowych uzasadnione będzie względami gospodarczymi i społecznymi jedynie w takich wypadkach, na które podatnik nie może mieć wpływu i które są niezależne od sposobu jego postępowania”.

Umorzenie zaległości podatkowych także z urzędu

Umorzenie zaległości podatkowych może nastąpić z urzędu, a więc bez konieczności złożenia wniosku przez podatnika, jeżeli:

  • zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty przewyższającej wydatki egzekucyjne;
  • kwota zaległości podatkowej nie przekracza pięciokrotnej wartości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym;
  • kwota zaległości podatkowej nie została zaspokojona w zakończonym postępowaniu likwidacyjnym lub upadłościowym;
  • podatnik zmarł, nie pozostawiając żadnego majątku lub pozostawił ruchomości niepodlegające egzekucji na podstawie odrębnych przepisów albo pozostawił przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 5.000 zł, i jednocześnie brak jest spadkobierców innych niż Skarb Państwa lub jednostka samorządu terytorialnego oraz nie ma możliwości orzeczenia odpowiedzialności podatkowej osoby trzeciej.

Szczególny przypadek wygaśnięcia zobowiązania podatkowego

Oprócz umorzenia istnieje także szczególny przypadek wygaśnięcia zobowiązania podatkowego jakim jest przeniesienie własności rzeczy lub praw majątkowych na rzecz:

  • Skarbu Państwa bądź
  • jednostki samorządu terytorialnego

W takim przypadku przeniesienie własności następuje na wniosek podatnika w formie umowy pisemnej zawartej z wójtem, burmistrzem (prezydentem miasta). W związku z zawarciem takiej umowy powinna zostać ponadto wydana przez wójta, burmistrza (prezydenta miasta) decyzja o wygaśnięciu zobowiązania podatkowego w podatku.

Podstawa prawna:

art. 55 § 1, art. 59 § 1, art. 66 § 1,art. 67a § 1 pkt 3, art. 67d § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.) - op.

Autor: Jakub Rychlik

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31100 )
Array ( [docId] => 31100 )