SLIM VAT 3 z podpisem Prezydenta

Kategoria: VAT i akcyza
Data: 06-06-2023 r.

Zgodnie z zapowiedziami i deklaracjami Ministerstwa Finansów, pakiet SLIM VAT 3 ma przynieść mniejsze formalności dla przedsiębiorców, zapewnić poprawę ich płynności finansowej i zagwarantować łatwiejsze zasady fakturowania. Prezydent podpisał nową ustawę, sprawdźmy co konkretnie przyniosą te regulacje.  

Pakiet SLIM VAT 3 to uproszczenia w zakresie raportowania rozliczeń związanych z fakturowaniem. Jest to także dostosowanie zasad wystawiania faktury do e-paragonu. Ułatwienia mają także dotyczyć ewidencji sprzedaży z zastosowaniem kas rejestrujących - podatnicy będą mogli podjąć decyzję, że nie drukują paragonów fiskalnych. Jest to związane z wprowadzeniem nowego systemu dystrybucji paragonów elektronicznych. 

 

Przyjazne rozliczenie VAT - brzmi trochę jak oksymoron. A właśnie takie rozliczanie VAT zapowiada resort finansów po zmianach przepisów. Deklaruje także, że zmniejszy się liczba korekt. Nowe przepisy będą zawierały konkretne zasady stosowania kursu przeliczeniowego dla faktur korygujących, jeśli faktura jest wystawiona w walucie obcej. Przedsiębiorcy będą także mogli w ogóle zrezygnować z wystawiania korekty, w przypadku gdy między proporcją wstępną a ostateczną jest różnica która nie przekracza 2 punktów procentowych. 

Ważne: Nowe przepisy likwidują konieczność uzgadniania proporcji do odliczenia podatku naliczonego z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu. Wystarczy zawiadomienie naczelnika o tym, jaka proporcja została przyjęta. 

Uznanie, że proporcja odliczenia określona przez podatnika wynosi 100% będzie możliwa, gdy proporcja przekroczyła 98%. Ta zmiana dotyczy podatników wykonujących czynności opodatkowane i zwolnione z VAT w ramach prowadzonej działalności. Nowe przepisy pozwalają odliczyć cały VAT przez podatnika, dla którego czynności opodatkowane stanowią znaczną część obrotu. 

Odliczanie podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie będzie już związane z koniecznością posiadania faktury. Natomiast korekty deklaracji będzie można składać bezpośrednio do Łódzkiego Urzędu Skarbowego - poza systemem OSS i IOSS.

Zdaniem resortu poprawa płynności finansowej będzie możliwa dzięki podwyższeniu limitu wartości sprzedaży małego podatnika - limit ten po wprowadzeniu zmian będzie wynosił do 2 mln euro. Zwiększy to liczbę podatników uprawnionych do stosowania metody kasowej oraz do stosowania rozliczeń kwartalnych w podatku od towarów i usług. 

Zmienią się także zasady dysponowania środkami na rachunku VAT. Podatnik będzie mógł je wykorzystać, aby opłacić:

  • podatek tonażowy
  • tzw. podatek cukrowy
  • podatek od sprzedaży detalicznej
  • podatek od wydobycia niektórych kopalin
  • tzw. podatek od produkcji okrętowej
  • opłatę od „małpek” 
Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43052 )
Array ( [docId] => 43052 )