Współpraca z Prokuraturą Europejską

Kategoria: Prawo karne
Data: 28-03-2022 r.

Prokuratura Krajowa będzie pośrednikiem uczestniczącym w wymianie informacji między polskimi prokuratorami i Prokuraturą Europejską. Odpowiednie zmiany w KPK właśnie skierowano do konsultacji. 

Rozporządzenie Rady UE wdrażające wzmocnioną współpracę w zakresie ustanowienia Prokuratury Europejskiej tak naprawdę powołało ją do życia. Jest to organ państw członkowskich, które stosują mechanizm wzmocnionej współpracy. Polska do nich nie należy. Jednak jako członek Unii Europejskiej ma obowiązek współpracować z Unią w wykonywaniu obowiązków i zadań traktatowych. Ponadto ma obowiązek zwalczać wszelkie działania, które mogłyby naruszać interesy finansowe Wspólnoty. Te zobowiązania wymagały podjęcia odpowiednich kroków, by dostosować przepisy Kodeksu postępowania karnego w taki sposób, by dać podstawę prawną współpracy polskich sądów i prokuratorów z Prokuraturą Europejską. 

Brak możliwości współpracy

Biorąc pod uwagę obecny kształt przepisów regulujących polską procedurę karną, Prokuratura Europejska nie ma możliwości występowania o udzielenie jej pomocy prawnej w prowadzonych przez nią postępowaniach karnych. Działa to w dwie strony - także polskie sądy i prokuratorzy nie mają takiej możliwości. Przepisy dotyczące współpracy zawarte w kpk odnoszą się jedynie do innych państw członkowskich, nie natomiast do organów Unii Europejskiej - a takim jest Prokuratura Europejska. Wystarczającej podstawy nie daje samo rozporządzenie o którym wspomniałam na początku. Polska nie jest państwem współpracującym w omawianym mechanizmie współpracy, a więc nie można go zastosować wprost. 

Nowelizacja KPK 

Przewidziane w Kodeksie postępowania karnego zmiany polegają na wprowadzeniu odpowiedniego stosowania wobec Prokuratury Europejskiej zasad dotyczących:

  • pomocy prawnej i doręczeń w sprawach karnych
  • występowania do państwa członkowskiego UE o przeprowadzenie czynności dochodzeniowych na podstawie europejskiego nakazu dochodzeniowego oraz o przekazanie osoby ściganej na podstawie europejskiego nakazu aresztowania
  • przejęcia i przekazania ścigania karnego
  • występowania do państwa członkowskiego UE o wykonanie orzeczenia niezbędnego do zapewnienia prawidłowego toku postępowania. 

Podmiotem odpowiedzialnym za kontakt z Prokuraturą Europejską będzie Prokuratura Krajowa. To za jej pośrednictwem będzie przekazywana korespondencja, informacje, wnioski, nakazy i inne dokumenty przygotowane przez polskich prokuratorów. Zdaniem projektodawców ma to zapewnić jednolitość decyzji. 

Źródło:

Projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego wraz z uzasadnieniem - legislacja.gov.pl 

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Monitoring w organizacji a ochrona wizerunku – 20 praktycznych rozwiązaniach

pobierz

Poznaj 14 podstaw przetwarzania danych osobowych zwykłych i szczególnej kategorii

pobierz

Kontrola RODO krok po kroku – sprawdź, czego się spodziewać, jakie działania podjąć i z jakich uprawnień korzystać

pobierz

Powierzenie przetwarzania danych czy ich udostępnienie? Poznaj rozwiązania w 15 różnych sytuacjach

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41563 )
Array ( [docId] => 41563 )