Obniżenie stawek amortyzacyjnych

Kategoria: Amortyzacja
Autor: Styczyński Rafał
Data: 15-06-2012 r.

Odpisy amortyzacyjne stanowią czynnik kształtujący podstawę opodatkowania. Jednak nie zawsze podatnikom zależy by były one maksymalnie wysoko. Przepisy przewidują możliwość ich obniżania, jednak aby tego dokonać spełnić warunki określone przepisami.

W zakresie obniżania stawek wynikających z Wykazu stawek amortyzacyjnych obie ustawy o podatku dochodowym nie wprowadzają ograniczeń w możliwości zastosowania tego zabiegu kosztowego. Wynika z nich, że podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawki dla poszczególnych środków trwałych - bez znaczenia pozostaje w tej kwestii rodzaj środków trwałych podlegających amortyzacji.

Obniżenie stawek amortyzacyjnych w stosunku do standardowych stawek wynikających z Wykazu może okazać się korzystne dla podatników ponoszących straty, gdyż oznaczać będzie zmniejszenie odpisów amortyzacyjnych w danym roku podatkowym przy jednoczesnym wydłużeniu okresu amortyzacji podatkowej danego środka trwałego (środków trwałych).

Przepisy nie przewidują granicy obniżenia stawki amortyzacyjnej, co potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, w piśmie nr PD-P/423-7/07, z 16 lipca 2007 r., gdzie czytamy:

„(…)Cytowany przepis, jak słusznie zauważa Spółka, nie limituje obniżenia stawki amortyzacyjnej, jak również nie wymienia kategorii środków trwałych, w stosunku do których może mieć zastosowanie oraz nie określa warunków, od spełnienia których zależy zastosowanie obniżonej stawki amortyzacyjnej.


Zatem zdaniem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich, Podatnik może na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dowolnie obniżyć stawkę amortyzacyjną wynikającą z Wykazu stawek amortyzacyjnych. Spółka sama decyduje, czy oraz o jaką wartość obniżyć stawkę amortyzacyjną danego środka trwałego (…)”.

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31570 )
Array ( [docId] => 31570 )