Bioróżnorodność prywatnego lasu, czyli co?

Data: 07-06-2023 r.

Jedną z inwestycji, która może liczyć na pomoc z budżetu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej jest zwiększanie bioróżnorodności lasów prywatnych. Uzyskanie wsparcia jest mocno związane z wymogami planu inwestycji, którego wykonaniem zajmuje się nadleśniczy. Jakie warunki trzeba spełnić i na jakie wsparcie można liczyć?

Ważne: Wnioski przyjmowane są jedynie w formie elektronicznej przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa za pośrednictwem aplikacji eWniosek Plus. Termin mija 31 lipca. 

Wsparcie dla rolników, którzy zdecydują się zwiększyć poziom bioróżnorodności w swoich lasach jest jednorazowe. Mogą się o nie ubiegać:
- osoby fizyczne i osoby prawne
- jednostki samorządu terytorialnego
- jednostki organizacyjne gmin, powiatów i województw.

Podobnie jak w przypadku innych inwestycji związanych z zalesianiem i zadrzewieniem, wnioskodawca musi posiadać prawo własności lasu, na który chce uzyskać pomoc, ewentualnie może być również własnością współmałżonka.  

Aby jednak pieniądze wpłynęły na ich konta, muszą się także zobowiązać do dokonania inwestycji zgodnie  wymogami planu, który sporządza nadleśniczy, a jeszcze przed złożeniem wniosku, właściciel lasu musiał się zobligować do złożenia - właśnie do tego nadleśniczego wniosku o sporządzenie planu inwestycji. 

Maksymalna pomoc, którą można uzyskać w ramach interwencji na zwiększenie bioróżnorodności lasu może dotyczyć w jednym roku 40 ha. 

Ważne: Grunty objęte wnioskiem muszą być wykazane w ewidencji gruntów i budynków jako las i musi być dla nich sporządzony Uproszczony Plan Urządzenia Lasu, bądź też wydana została wobec niego decyzja starosty na podstawie inwentaryzacji stanu lasu. 

Inwestycja musi dotyczyć lasu, który nie znajduje się w obszarze Natura 2000, nie jest też rezerwatem przyrody, parkiem narodowym czy krajobrazowym, ani nie leży w ich otulinie. 

Ważne: Wniosek dotyczący zwiększenia bioróżnorodności nie może dotyczyć lasu, wobec którego istnieje zobowiązanie do pielęgnacji założonej uprawy leśnej ani też gruntu z sukcesją naturalną.

Na jakie inwestycje można dostać pieniądze? 

Pomoc w ramach interwencji w zakresie zwiększania bioróżnorodności może być przeznaczona na:
a) zmianę, przebudowę składu gatunkowego poprzez:
- wprowadzenie drugiego piętra w drzewostanie, jeśli średni wiek panującego gatunku wynosi od 30 do 50 lat,
- dolesianie lub w drzewostanie, jeśli średni wiek gatunku dominującego wynosi od 21 do 60 lat
- odnowienie uszkodzonego drzewostanu
b) wprowadzenie podszytu czyli dolnej warstwy drzewostanu składającej się z drzew i krzewów, które będą chronić glebę i ją uaktywnią - dotyczy to drzewostanu, w którym średni wiek gatunku panującego wynosi od 30 do 60 lat;
c) założenie obszaru na którym będą wprowadzane takie gatunki drzew i krzewów, które mają duże znaczenie biocenotyczne czyli tzw. remizy; powinna mieć ona co najmniej 10 arów i być odgrodzona - dotyczy to drzewostanu, w którym średni wiek gatunku panującego wynosi od 30 do 60 lat;
d) założenie obszaru na którym znajdą się drzewa i krzewy w pasie graniczącym z terenem otwartym - czyli założenie tzw. strefy ekotonowej - dotyczy drzewostanów, w którym średni wiek gatunku panującego wynosi od 11 do 30 lat
e) wykonanie cięć pielęgnacyjnych, dzięki którym nastąpi rozluźnienie, dzięki usunięciu drzew niepotrzebnych - dotyczy drzewostanu w wieku od 11 do 30 lat. 

Ważne: Jeśli inwestycja wiąże się z nowymi nasadzeniami, rolnik będzie mógł się ubiegać także o wsparcie na ochronę ich przed zniszczeniem. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43056 )
Array ( [docId] => 43056 )