Czy zasady zawieszania renty rolniczej będą zmienione?

Data: 09-04-2023 r.

Resort rolnictwa rozważa i analizuje możliwość podjęcia prac, które będą prowadziły do zmian legislacyjnych w zakresie zawieszania części uzupełniającej renty rolniczej. Ma to dotyczyć sytuacji w której jeden z małżonków jest rencistą, natomiast drugi - przejdzie na emeryturę. 

O problemach rolniczych rencistów pisaliśmy wcześniej w artykule: Zasady zawieszania renty rolniczej 

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich krok po kroku wyjaśnia zasady zawieszania renty rolniczej. Co do zasady - część składkowa renty jest wypłacana zawsze. Ewentualne zawieszenie, bądź to w całości, bądź też w określonej części, mogą jedynie dotyczyć części uzupełniającej. 

Ważne: Część uzupełniająca zostaje zawieszona, jeśli świadczeniobiorca nie zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej. 

Przepisy zakładają jednak pewien wyjątek, który dotyczy sytuacji prowadzenia działalności rolniczej razem z małżonkiem, jeśli ten podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy. Do momentu jego przejścia na emeryturę, rencista nadal pobiera świadczenie w pełnej wysokości. 

Sytuacja zmienia się, jeśli małżonek rencisty przechodzi na emeryturę. Wówczas przestaje bowiem płacić składki, a rencista ma zawieszoną część uzupełniającą renty rolniczej. 

Jeśli jednak jeden z małżonków pobiera rentę, a drugi ma zamiar przejść na emeryturę rolniczą, to renta nadal będzie w całości wypłacona, jeśli gospodarstwo zostanie sprzedane, bądź też w inny sposób zostanie przeniesiona jego własność na inną osobę, bądź też będzie objęte umową dożywocia albo wydzierżawione. W ustawie jednak zastrzeżono, że własność nie może być przeniesiona na małżonka emeryta ani rencisty, ich zstępnych, pasierbów, osoby pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym. 

Resort zaznacza, że po zaprzestaniu działalności rolniczej rolnik może użytkować grunty, jeśli nie wypełniają one definicji gospodarstwa rolnego zawartej w przepisach o podatku rolnym. Ich łączna powierzchnia nie może przekraczać 1 ha lub 1 ha przeliczeniowego. 

Można odnieść wrażenie, że odpowiedź resortu tak naprawdę nie zawiera odpowiedzi na wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. Ten, w swoim wystąpieniu starał się wykazać, że w obecnym stanie prawnym, rencista, małżonek rolnika podlegającego ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy, pobiera pełną rentę do czasu, gdy ten rolnik nabędzie prawo do emerytury, wtedy wpłata renty małżonka rencisty zostaje zawieszona (100% części uzupełniającej). Zdaniem RPO to zasady, które wymagają zmiany. Jednocześnie, pewnego rodzaju światełkiem jest deklaracja resortu, że faktycznie obecnie obowiązujące regulacje powinny zostać zmodyfikowane. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42836 )
Array ( [docId] => 42836 )