Dopłaty na ekoschematy

Data: 19-03-2023 r.

Od 15 marca można składać wnioski dotyczące przyznania dopłat bezpośrednich oraz o przyznanie płatności obszarowych. Nowością jest możliwość wnioskowania o dopłaty w ramach ekoschematów. Jak z nich skorzystać? 

Termin składania wniosków upływa w dniu 15 maja 2023 r. Przekroczenie tego terminu nie musi wiązać się z utratą dofinansowania, jednak trzeba pamiętać, że każdy dzień roboczy opóźnienia obniża należne płatności o 1%. 

Czym są ekoschematy? 

Płatności bezpośrednie w 2023 r. mają nowy element - prośrodowiskowy. Są to ekoschematy. Celem wprowadzenia ekochemantów do Wspólnej Polityki Rolnej jest promowanie stosowania praktyk, które mają z jednej strony przynieść wzrost dochodów rolników, z drugiej zagwarantować jednocześnie zwiększenie żyzności gleby. Racjonalne nawożenie i poprawa jakości planów przekłada się na żyzność gleby, a to z kolei na dochód rolników. 

W Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 umieszczono pięć ekoschematów powierzchniowych i jeden ekoschemat poświęcony dobrostanowi zwierząt. 

Ekoschematami powierzchniowymi są płatności do:
a) retencjonowania wody na trwałych użytkach zielonych
b) biologicznej ochrony upraw
c) integrowanej produkcji roślin
d) obszarów z roślinami midodajnymi
e) rolnictwa węglowe i zarządzania składnikami odżywczymi - w ramach tego punktu przepisy wyodrębniają 8 praktyk:
- ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt
- międzyplony ozime/wsiewki śródplonowe
- zróżnicowana struktura upraw
- plan nawożenia, który ma być opracowany i przestrzegany, przewidujący wariant podstawowy lub wariant z wapnowaniem
- uproszczony system upraw
- wymieszanie słomy z glebą
- wymieszanie obornika na gruntach ornych w ciągu 12 godzin od aplikacji
- zastosowanie płynnych nawozów naturalnych w inny sposób niż za pomocą metod rozbryzgowych

Dostępne wnioski

Od 15 marca można składać wnioski o przyznanie interwencji w formie płatności bezpośrednich, co zawiera także dopłat w ramach ekoschematów powierzchniowych i dobrostanu zwierząt. 

Dostępne są również wnioski o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, a także dopłat dokonywanych w ramach II filaru Wspólnej Polityki Rolnej, czyli interwencji rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności ekologicznej, płatności ONW, interwencji leśnych oraz dopłat na zadrzewianie. Dostępne są także wnioski o płatności obszarowe, które są kontynuowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2014-2020. Mowa tutaj o płatnościach rolno-środowiskowo-klimatycznych, ekologicznych i premii zalesieniowych). 

Pierwszy nabór nowej polityki rolnej

Ogłoszony nabór wniosków jest pierwszym naborem w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki rolnej na lata 2023-2027. Zasady składania wniosków są jednak takie same jak w latach ubiegłych. Składa się je do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji rolnictwa. Wymagana jest forma elektroniczna, wnioski należy składać za pośrednictwem dedykowanej aplikacji eWnioskiPlus, do której dostęp można uzyskać za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych PUE udostępnionej na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42769 )
Array ( [docId] => 42769 )