Europejska regulacja o imporcie z Ukrainy

Data: 05-05-2023 r.

Komisja Europejska przyjęła środki, które mają zapobiegać nadmiernemu importowi produktów z Ukrainy. Mają one charakter tymczasowy i wyjątkowy. Dotyczą ograniczonej liczby produktów. 

Nowe rozwiązania zostały wprowadzone do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady z 30 maja 2022 r. w sprawie środków tymczasowej liberalizacji handlu będących uzupełnieniem koncesji handlowych mających zastosowanie do ukraińskich produktów na podstawie Układu o stowarzyszeniu między Unią Europejską i Europejską Wspólnotą Energii Atomowej oraz ich państwami członkowskimi, z jednej strony, a Ukrainą, z drugiej strony.

Przyjęte środki zapobiegawcze zostały uznane za konieczność, w związku z sytuacją, która zaistniała na terenie pięciu państw członkowskich: Polski, Bułgarii, Węgier, Rumunii oraz Słowacji. Komisja Europejska dostrzega ogromne problemy logistyczne związane z zatorami w tych państwach. 

Od 2 maja obowiązują wyjątkowe środki będą dotyczyć czterech produktów rolnych, którymi są: pszenica, kukurydza, rzepak i nasiona słonecznika. 

Ważne: Wyjątkowe środki zaradcze wprowadzone przez Komisję Europejską obowiązują w okresie do 2 maja 2023 r. do 5 czerwca 2023 r. Komisja deklaruje jednak, że jeśli nadal utrzymywać się będzie wyjątkowa sytuacja - podejmie dalsze kroki w tym zakresie. 

Zgodnie z zasadami wprowadzonymi przez Komisję Europejską, do 5 czerwca wskazane wcześniej produkty pochodzące z Ukrainy:
a) mogą być dopuszczane do swobodnego obrotu we wszystkich państwach Unii Europejskiej z wyjątkiem: Polski, Słowacji, Węgier, Bułgarii i Rumunii.
b) mogą być wwożone do wskazanych w punkcie a) państw lub przewożone przez te państwa tranzytem w ramach wspólnej procedury tranzytu celnego
c) mogą być wwożone do państw, które nie należą do Unii Europejskiej.

Ważne: Polska i pozostałe cztery państwa zobowiązują się znieść jednostronne środki wprowadzone wobec pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasion słonecznika, a także do wszelkich innych produktów, które pochodzą z Ukrainy. 

Wprowadzone przez Komisję Europejską rozwiązania są przedstawione jako wyważony kompromis między:
a) chęcią wspierania Ukrainy i utrzymywania jej zdolności do eksportu zbóż - co jest niezbędne dla tego państwa, biorąc pod uwagę sytuację w jakiej się znalazło, a także ma wielkie znaczenie w kontekście wyżywienia na świecie oraz utrzymania cen żywności na akceptowalnym poziomie.
b) potrzebami rolników we wskazanych państwach członkowskich i ich obawami związanymi ze wzmożonym importem towarów z Ukrainy. 

Wprowadzone regulacje mają być także uzupełnione o wsparcie finansowe dla rolników we wskazanych państwach sąsiadujących z Ukrainą - w tym w Polsce. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu 

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42939 )
Array ( [docId] => 42939 )