Folia rolnicza: nabór wniosków na usuwanie odpadów

Data: 06-01-2023 r.

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie dotyczące usuwania odpadów pochodzących z działalności rolniczej, w szczególności folii rolniczych. Odbiorcami pomocy będą rolnicy, którzy mają odpady z folii, siatki i sznurka czy opakowań po nawozach i opakowań typu Big Bag. 

Choć pomoc ma ostatecznie trafić do rolników, to beneficjentami są jednostki samorządu terytorialnego i ich związki. To one są odpowiedzialne za przygotowanie odpowiedniego wniosku - nabór prowadzi Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

 

Pieniądze pochodzące z dofinansowania mają być przeznaczone na przedsięwzięcia w zakresie transportu oraz odzysku lub unieszkodliwienia wspomnianych wcześniej odpadów. Dotacja może sięgnąć nawet 100% kwalifikowanych kosztów. Jednak jest to obwarowane pewnymi warunkami:
1) Kwota dofinansowania jest uzależniona od łącznej masy odpadów. Nie może przekroczyć iloczynu 500 zł i masy odpadów wyrażonej w Mg (popularnie określana jako tona) z folii rolniczych, siatki i sznurka do owijania balotów oraz opakowań po nawozach i typu Big Bag, unieszkodliwionych lub poddanych odzyskowi w ramach przedsięwzięcia
2) Do kwalifikowanych kosztów przedsięwzięcia nie wlicza się podatku VAT
3) Kosztem kwalifikowanym nie są koszty transportu z miejsc wskazanych do zbierania odpadów pochodzących od rolników w (z PSZOK lub innego miejsca wskazanego przez gminę) oraz odzysku lub unieszkodliwienia wskazanych odpadów. 

Ważne: Termin do składania wniosków został przewidziany na okres o 2 stycznia do 31 marca 2023 r. Wnioski należy składać jedynie w formie elektronicznej za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Generator jest udostępniony na oficjalnej stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. 

Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej to program priorytetowy, który jest realizowany w latach 2019-2025. Środki pochodzące z programu mają być wypłacane maksymalnie do 30 czerwca 2025 r. Natomiast termin do podpisywania umów o dofinansowanie mija 30 czerwca 2024 r. Jego celem jest rozwój systemów zagospodarowania odpadów z tworzyw sztucznych w rolnictwie. A przeznaczony na ten cel budżet sięga 100 000 zł. 

Kryteria dostępu do programu:

1) złożenie wniosku o dofinansowanie w odpowiednim terminie i w wymaganej formie na obowiązującym formularzu
2) wniosek musi być kompletny, prawidłowo podpisany, wszystkie pola mają być wypełnione, a do wniosku dołączone mają być wszystkie wymagane załączniki
3) wnioskodawca musi się mieścić w katalogi beneficjentów
4) NFOŚiGW w ciągu ostatnich 3 lat przed dniem złożenia wniosku nie wypowiedział wnioskodawcy ani też nie rozwiązał z nim umowy na dofinansowanie z przyczyn leżących po stronie wnioskodawcy (warunek nie ma zastosowania do porozumienia stron)
5) wnioskodawca wywiązuje się z zobowiązań publicznoprawnych na rzecz NFOŚiGW, innych podmiotów i organów, a także z zobowiązań cywilnoprawnych na rzecz NFOŚiGW
6) przedstawione we wniosku przedsięwzięcie jest zgodne z programem, podobnie jak forma i intensywność wnioskowanego dofinansowania
7) realizacja tego przedsięwzięcia nie została zakończona przed dniem złożenia wniosku
8) spełnione zostały warunki efektywności kosztowej projektu

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42546 )
Array ( [docId] => 42546 )