W ogłoszonym właśnie przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa można ubiegać się o pomoc w trzech rodzajach inwestycji:
a) związanych ze wspieraniem modernizacji gospodarstw pasiecznych
b) związanych ze wspieraniem walki z warrozą za pomocą produktów leczniczych
c) pomoc w odbudowie i poprawie wartości użytkowej pszczół.
Interwencje pszczelarskie - ruszają nabory
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosiła nabór wniosków o przyznanie pomocy w ramach interwencji pszczelarskich. Można uzyskać pieniądze na 3 rodzaje inwestycji - sprawdź jakie możliwości daje dofinansowanie.
Ważne: Wnioski należy składać do ARiMR. Wnioski mogą być składane jedynie drogą elektroniczną za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR. Termin naboru został wyznaczony na okres od 3 kwietnia do 18 kwietnia 2023 r.
ad. a) modernizacja gospodarstw pasiecznych
Interwencja w zakresie modernizacji gospodarstw pasiecznych pozwala uzyskać pieniądze na zakup nowego sprzętu pszczelarskiego a także maszyn i urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwach pasiecznych. Są to m.in. miodarki, odstojniki, dekrystalizatory, topiarki do wosku, urządzenia do kremowania miodu, ule lub elementy uli, wialnia do pyłku, wagi pasieczne, poławiacze pyłku, a nawet kamery cyfrowe.
Do składania wniosków uprawnieni są pszczelarze i producenci produktów pszczelich, a także organizacje pszczelarskie działające w imieniu pszczelarzy. Jednak w przypadku organizacji, składanie wniosku dostępne jest jedynie dla podmiotów działających w formie: związków pszczelarskich;
stowarzyszeń pszczelarzy; zrzeszeń pszczelarzy; spółdzielni pszczelarskich; grup producentów rolnych – w zakresie działalności pszczelarskiej.
Zobacz także: Dopłaty na ekoschematy
ad. b) walka z warrozą za pomocą produktów leczniczych
Interwencja w zakresie walki z warrozą pozwala natomiast uzyskać pieniądze na zakup odpowiednich produktów leczniczych weterynaryjnych. Na ten rodzaj pomocy mogą liczyć jedynie organizacje pszczelarskie działające w imieniu pszczelarzy. Jednak w przypadku organizacji, składanie wniosku dostępne jest jedynie dla podmiotów działających w formie: związków pszczelarskich; stowarzyszeń pszczelarzy; zrzeszeń pszczelarzy; spółdzielni pszczelarskich; grup producentów rolnych – w zakresie działalności pszczelarskiej.
ad. c) odbudowa i poprawa wartości użytkowej pszczół
Pieniądze na odbudowę i poprawę wartości użytkowej pszczół pozwoli na zakup matek pszczelich pochodzących z odpowiedniej linii hodowlanej posiadającej księgi lub rejestry, a w pasiekach prowadzona jest ocena dokonywana przez podmiot upoważniony przez ministra właściwego do spraw rolnictwa. Przyznane środki można także wykorzystać na zakup odkładów lub pakietów pszczelich z matkami - także z odpowiednim pochodzeniem. Analogicznie jak w przypadku interwencji w zakresie walki z warrozą - wnioski mogą składać jedynie organizacje we wskazanej formie.
Zobacz także: Ochrona pszczół, motyli i bzygowatych
W 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dysponuje łącznie kwotą: 47 041 740 zł.
Ważne: W ramach wspomnianych interwencji będzie można rozliczać koszty poniesione od 1 stycznia 2032 r. W roku pszczelarskim, pszczelarz może ubiegać się o pomoc za pośrednictwem tylko jednej organizacji pszczelarskiej.
Zobacz także: Ruszyły dopłaty 2023. Uwaga! są zmiany https://agrodoradca24.pl/dotacje-ue-i-krajowe/ruszyly-doplaty-2023.-uwaga-sa-zmiany-6331.html?cid=K005DY&utm_source=experto24_pl&utm_medium=link&utm_campaign=HH_dotacje-ue-i-krajowe-2250
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl
