Modernizacja Gospodarstw Rolnych w ramach PROW

Data: 10-05-2023 r.

W ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich przewidziane jest wsparcie dla gospodarstw rolnych, które ma być przeznaczone na ich modernizację. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadziła nabór wniosków już od 5 czerwca 2023 r. 

Rolnicy mogą ubiegać się o środki na modernizację gospodarstw rolnych, a pod tym pojęciem kryje się także budowa magazynów. Przypomnijmy - od 5 czerwca rusza także nabór wniosków o dofinansowanie na budowę silosów z wyposażeniem, o czym pisaliśmy w artykule: Pieniądze na silosy 

Aby uzyskać pomoc w ramach omawianego programu, konieczne jest spełnienie pewnych warunków. Może się o nią ubiegać jedynie rolnik prowadzący działalność rolniczą na terenie Polski, którego gospodarstwo rolne prowadzi zarobkową działalność rolniczą w zakresie produkcji zwierzęcej lub roślinnej. Przepisy określają również "ekonomiczną wielkość" gospodarstwa rolnego, któremu można przyznać pomoc - jest to równowartość 13 tys. euro przy czym nie może być większa niż 200 tys. euro. Inwestycja musi być uzasadniona ekonomicznie, co dotyczy również jej kosztów i nie można jej zrealizować bez dofinansowania ze środków publicznych. Ważnym wskaźnikiem jest także wzrost wartości dodanej brutto w gospodarstwie określana na poziomie co najmniej 10% w odniesieniu do roku bazowego. Wzrost ten ma nastąpić w ciągu 5 lat od dnia przyznania pomocy. 

Ważne: Rolnik, który otrzyma pomoc, będzie zobowiązany do prowadzenia uproszczonej rachunkowości w swoim gospodarstwie, począwszy od dnia przyznania pomocy. 

Dofinansowanie przyznane w ramach wsparcia w modernizacji gospodarstw rolnych będzie można przeznaczyć na zakup bądź budowę infrastruktury technicznej, czy też zakup, instalacją lub leasing który kończyć się musi przeniesieniem własności na leasingobiorcę - maszyn i wyposażenia do nich. Wsparcie obejmuje również zakup bądź też rozwój oprogramowania komputerowego, zakup patentów, licencji, praw autorskich itp. Są to środki z którym można także zaplanować inwestycję założenia sadu bądź plantacji krzewów owocowych, pod warunkiem, że owocują one efektywnie dłużej niż pięć lat. Dofinansowanie można także przeznaczyć na pokrycie ogólnych wydatków związanych z inwestycjami o których wcześniej mowa - może to być wynagrodzenie związane z nadzorem inwestorskim czy kierowaniem robotami budowlanymi, opłaty za konsultacje, przygotowanie studium wykonalności, opłaty za doradztwo w zakresie zrównoważenia środowiskowego itp. 

Poziom wsparcia został określony jako 60% kosztów kwalifikowanych dla młodych rolników i dla inwestycji zbiorowych. W pozostałych przypadkach standardowo wynosi ono 50%. Program przewiduje również limity kwotowe na poziomie 600 tys. dla inwestycji związanych z: budową i modernizacją budynków inwentarskich lub adaptacją istniejących już w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie, a także w przypadku budowy lub modernizacji magazynów paszowych w gospodarstwach, w których prowadzona jest produkcja zwierzęca. W pozostałych przypadkach wynosi on 250 tys. zł. 

Ważne: Aby inwestycja zakwalifikowała się do pomocy, jej wartość musi przekraczać 50 tys. zł. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42958 )
Array ( [docId] => 42958 )