Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje o zasadach potwierdzenia realizacji praktyk w ramach ekoschematu Rolnictwo węglowe w 2023 r. dotyczące przyorywania obornika i stosowania nawozów naturalnych płynnych polegających na wymieszaniu obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od aplikacji oraz stosowaniu nawozów naturalnych płynnych z wykorzystaniem innej metody niż rozbryzgowa.
Nawozy naturalne w ekoschamtach
Zarówno Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jak i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla, że stosowanie nawozów naturalnych nie musi być udokumentowane zdjęciem z geotagowaniem. Jak powinny wyglądać praktyki związane z przyorywaniem obornika i stosowaniem nawozów naturalnych w ramach ekoschematu?
Pierwsze działanie ma na celu ograniczenie emisji amoniaku do atmosfery. Ma także pozytywnie wpłynąć na jakość gleby i zwiększenie w niej sekwestracji węgla. Natomiast druga z praktyk ma przyczynić się do lepszego wykorzystania składników pokarmowych dostępnych w nawozach naturalnych, a jednocześnie ograniczyć emisję amoniaku i podtlenku azotu.
Zobacz także: Ekoschematy w nowej Wspólnej Polityce Rolnej
Realizacja praktyk ma być dokumentowana co do zasady za pomocą zdjęcia z geotagowaniem przesłanego za pośrednictwem aplikacji udostępnionej przez ARiMR. Jednak w 2023 r. na zasadzie odstępstwa, jeśli rolnik nie będzie mógł wykonać zdjęcia, może dostarczyć oświadczenie.
Ważne: Zamiast zdjęcia z geotagowaniem, które będzie wykonane i przesłane przy użyciu aplikacji udostępnionej przez ARiMR możliwe jest złożenie przez rolnika oświadczenia o wykonywaniu wskazanych praktyk.
Oświadczenie o którym mowa musi być złożone kierownikowi biura powiatowego ARiMR w terminie:
a) nie później niż 14 dni od dnia zrealizowania praktyki, jeśli nastąpiło to po dniu złożenia wniosku, jednak nie później niż do 7 listopada 2023 r. albo
b) maksymalnie 14 dni od dnia złożenia wniosku, w przypadku gdy praktyka była realizowana w roku 2023 r. przed dniem złożenia wniosku lub przed dniem 15 marca.
Zobacz także: Nowy hektar kwalifikowany (płatności bezpośrednie 2023)
Jeśli rolnik zdecyduje się na formę składania oświadczeń, powinien pamiętać o prowadzeniu rejestru zabiegów agrotechnicznych. Do rejestru trzeba wykorzystywać formularz opracowany i udostępniony przez ARiMR.
Podstawą prawną określającą zasady przyznawania płatności w 2023 r. w ramach ekoschematów jest rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 13 marca 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności w ramach schematów na rzecz klimatu i środowiska w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027
Zobacz także: Ruszyły dopłaty 2023. Uwaga! są zmiany
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
