Po waloryzacja emerytur rolniczych, do Rzecznika Praw Obywatelskich zaczęły napływać skargi niezadowolonych rolników. Waloryzacja przebiega w taki sposób, że Kasa Rolniczego Ubezpieczenie Społecznego mnoży przez wskaśnik waloryzacji wynoszący 107% jedynie wysokość emerytury podstawowej. Z kolei rolnicy są zdania, że prawdziwa waloryzacja byłaby wtedy, gdyby wysokość całego świadczenia została pomnożona przez wskaźnik waloryzacji.
Niekorzystna waloryzacja emerytur rolniczych
Rzecznik Praw Obywatelskich interweniował w sprawie rolników-emerytów. Zasady waloryzacji wprowadzone w marcu przewidują jedynie waloryzację emerytury podstawowej - przez to rolnicy dostali mniej pieniędzy niż gdyby całe świadczenie było nią objęte. Co na to resort rolnictwa?
Zobacz także: Emerytury rolnicze po nowemu
Matematyczny argument
Rzecznik Praw Obywatelskich zgłosił ten problem do resortu. W piśmie skierowanym do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznacza, że celem waloryzacji jest zapobieganie obniżania poziomu życia emerytów i rencistów. Ma to zapewnić większe poczucie bezpieczeństwa i ograniczyć społeczne wykluczenie. Waloryzacja to także niezwykle istotny element konstytucyjnego prawa do zabezpieczenie społecznego. Świadczenia emerytalne oraz rentowe nie mogą tracić swojej realnej wartości w miarę postępującej inflacji - jeśli tak się stanie, prawo do zabezpieczenia społecznego stanie się raczej iluzoryczne.
Aby uzasadnić potrzebę zmian w przepisach posłużył się dość prostym wyliczeniem matematycznym, pokazującym ile rolnik-emeryt otrzymałby gdyby waloryzacja odnosiła się do całego świadczenia.
Zobacz także: Nowe rozwiązania dla rolników w 2022 roku
Odpowiedź Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Pismo z odpowiedzią resortu rolnictwa nie napawa optymizmem. Zapowiada jedynie, że zostały już podjęte prace nad przygotowaniem odpowiedniego, bardziej adekwatnego mechanizmu waloryzacji emerytur i rent dla rolników.
Z odpowiedzi wynika również, że nie jest to tak proste, jak mogłoby się wydawać rolnikom - nie można po prostu pomnożyć całego świadczenia, bez poprzedzenia tego analizą skutków oraz analizą możliwości budżetowej państwa.
Ważne: Rolnicze świadczenie emerytalno rentowe w ponad 90% składa się z dotacji z budżetu państwa.
Resort prosi więc o cierpliwość, wskazując, że zastosowaną formą wsparcia dla rolników-emerytów są także:
1) zmniejszenie podatku
2) 13. emerytura
3) 14. emerytura
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal bip.brpo.gov.pl
