Nowy termin wniosków na fotowoltaikę i nawadnianie

Data: 02-03-2023 r.

Nabór wniosków dotyczący inwestycji związanych z nawadnianiem oraz z zastosowaniem zielonych źródeł energii zostanie wydłużony. Początkowo termin został określony na 1 marca. Rolnicy mogą jednak składać swoje wnioski do 15 marca 2023 r. 

Wsparcie finansowe dla rolników związane z fotowoltaiką oraz z nawadnianiem, nadal mogą składać wnioski. Dofinansowanie jest realizowane w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. 

 

Właściwy miejscowo do składania wniosków jest oddział regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przy czym właściwość miejscowa jest oceniana ze względu na miejsce realizacji inwestycji. 

Przewiduje się różne sposoby złożenia wniosków:
a) osobiście w oddziale
b) poprzez upoważnioną osobę
c) za pośrednictwem przesyłki nadanej w polskiej placówce pocztowej
d) w formie elektronicznej za pośrednictwem elektronicznej skrzynki nadawczej. 

Dofinansowanie na fotowoltaikę

Rolnicy, którzy zdecydują się na zastosowanie instalacji fotowoltaicznej połączonej z magazynem energii będą mogli liczyć na refundację przyznawaną w obszarze "zielona energia w gospodarstwie". O pieniądze mogą się również ubiegać rolnicy, którzy chcą zainstalować pompę ciepła - jednak warunkiem jest jej połączenie z instalacją fotowoltaiczną. 

Dodatkowe warunki dla uzyskania refundacji to:
a) pokrycie dachowe budynków nie może być wykonane z materiałów zawierających azbest
b) panele fotowoltaiczne muszą się znaleźć na gruntach rolnych zabudowanych (niezależnie od tego czy na gruncie, czy na budynku). 

W tym przypadku przewiduje się wysokość pomocy na poziomie 50% kosztów kwalifikowanych, oraz 60% dla młodych rolników. Maksymalna wysokość wsparcia sięga 150 tys. zł. 

Dofinansowanie na nawadnianie

Rolnicy mogą ubiegać się o zwrot części poniesionych kosztów kwalifikowanych planowanej inwestycji. Dofinansowanie będzie miało więc formę refundacji. Poprzez inwestycję związaną z nawadnianiem rozumie się:
a) wykonanie nowego nawadniania
b) ulepszenie istniejącej instalacji
c) ulepszenie istniejącej instalacji wraz z jej powiększeniem dla większego obszaru

Dofinansowanie może sięgnąć co do zasady do 50% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku młodego rolnika - aż 60%. Maksymalna wysokość przyznanej pomocy nie może jednak przekroczyć 100 tys. zł. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42717 )
Array ( [docId] => 42717 )