Owady zapylające są niezwykle istotnym elementem ekosystemu. Są niezbędne dla przetrwania wielu roślin i gatunków zwierząt z tymi roślinami związanych. Dane pokazują, że 80% roślin uprawnych i dziki kwitnących jest zależnych od owadów zapylających. Ich utrata jest więc realnym zagrożeniem dla przyrody. Ma także niebezpieczne konsekwencje dla ludzi, w szczególności ze względu na bezpieczeństwo żywnościowe.
Ochrona pszczół, motyli i bzygowatych
Nowy ład dla owadów zapylających to nowy program przedstawiony przez Komisję Europejską. Jego celem jest przeciwdziałanie niebezpiecznemu spadkowi liczby dzikich owadów zapylających w Europie.
Działania, które państwa członkowskie mają podjąć, aby odwrócić alarmujące tendencje spadku liczby owadów zapylających zostały określone w odnowionej inicjatywie obywatelskiej "Chrońmy pszczoły i rolników". Celem jest osiągnięcie określonej liczby zapylaczy do 2030 r. Dane pokazują, że znikają gatunku pszczół, bzygowatych i motyli.
Działania zostały pogrupowane na trzy priorytety. Najważniejszym jest większa ochrona owadów zapylających i zwalczanie przyczyn wpływających na ich liczbę. Cel ten ma zostać osiągnięty m.in. poprzez zwiększenie ochrony gatunków i ich siedlisk. Komisja zamierza sfinalizować plany ochrony gatunków zagrożonych, zidentyfikuje także owady typowe dla określonych siedlisk i przygotuje wspólnie z państwami członkowskimi projekt sieci korytarzy ekologicznych dla owadów zapylających - Buzz Lines.
Zobacz także: Ekoschematy w nowej Wspólnej Polityce Rolnej
W przywracaniu naturalnych siedlisk dla owadów ma pomóc także większe wsparcie dla rolnictwa przyjaznego owadom zapylającym. Określone działania zostaną podjęte w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.
Istotnym elementem ma być także łagodzenie wpływu pestycydów na owady. Nadmierne stosowanie pestycydów jest jednym z głównych powodów utraty owadów zapylających.
Zobacz także: Wyrok na rolników: ograniczenie pestycydów o 50%
Odpowiednia liczba i jakość siedlisk owadów ma być zagwarantowana także na obszarach miejskich. Na tych obszarach istotne dla bezpieczeństwa owadów zapylających są również działania związane z zanieczyszczeniem światłem.
W ramach działań mających zwiększyć ochronę owadów przewiduje się także wprowadzenie systemu monitorowania, wspierań badań czy mapowanie obszarów kluczowych dla owadów zapylających.
Zobacz także: Zanieczyszczenie światłem
Druga grupa działań będzie poświęcona pogłębianiu wiedzy o owadach zapylających, w tym przede wszystkim wiedzy o spadku ich liczebności, przyczynach takiego stanu i przede wszystkim przewidywanych konsekwencjach.
Ważnym elementem działań jest także motywowanie społeczeństwa do wspólnych działań na rzecz owadów zapylających. Mają w tym pomóc krajowe strategie dotyczące owadów zapylających, w tworzeniu których państwa członkowskie będą wspierane przez KE.
Zobacz także: Jak założyć gospodarstwo rolne w zakresie hodowli owadów
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Komisji Europejskiej - portal ec.europa.eu
