Plan Strategiczny dla WPR zatwierdzony przez Radę Ministrów

Data: 19-01-2023 r.

Projekt ustawy regulujący Plan Strategiczny dla wspólnej polityki rolnej został przyjęty przez Radę Ministrów. Dotyczy on wspólnej polityki rolnej na lata 2023-2027. Nowe regulacje pozwolą rolnikom ubiegać się o pieniądze z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Pomoc finansowa, którą można otrzymać w ramach nowych regulacji przeznaczona jest przede wszystkim dla rolników. Osobami uprawnionymi będą także przedsiębiorcy, samorządy i mieszkańcy obszarów wiejskich. Przeznaczono na ten cel 25 mld euro. 

Co zmieni się od 2023 r.? Większość wsparcia wypłacanego w ramach unijnej Wspólnej Polityki Rolnej będzie dostępna w ramach Planu Strategicznego. Dotyczy to między innymi:
płatności objętych Zintegrowanym System Zarządzania i Kontroli (IACS) - czyli w szczególności płatności bezpośrednich
wsparcia przeznaczonego dla:
a) sektora owoców i warzyw
b) sektora pszczelarskiego
c) młodych rolników - jako wsparcie inwestycyjne i premie
d) rozwoju różnych form współpracy w tym LEADER
e) szkoleń, doradztwa i zarządzania ryzykiem. 

Pomoc udzielana w ramach Planu Strategicznego ma być udzielana na podstawie:
a) decyzji administracyjnej - jeśli chodzi o płatności objęte Zintegrowanym Systemem Zarządzania i Kontroli
b) umowy o przyznaniu pomocy - m.in. w odniesieniu do wsparcia wybranych sektorów czy premii dla młodych rolników

To Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie co do zasady odpowiedzialna za udzielania pomocy finansowej. Niektóre interwencje będą udzielane przez samorządy województw. Jednak zawsze to za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ARiMR będzie się odbywało składanie wniosków o wypłatę dokonywaną w ramach przyznanej w ramach Planu Strategicznego pomocy. System ten będzie także służył do wymiany korespondencji a nawet do zawierania umów i przyznanie pomocy. Wyjątkiem są przypadki pomocy objęte IACS, w tym także płatności bezpośrednie. W ich przypadku korespondencja elektroniczna z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie prowadzona jedynie po wyraźnej zgodzie wnioskodawcy. 

Zastosowanie systemu teleinformatycznego będzie rozszerzone także na mechanizmy wsparcia oraz sprawy nieobjęte Planem Strategicznym, takie jak m.in. ewidencja producentów, sprawy związane z kołami gospodyń wiejskich, systemem identyfikacji i rejestracji zwierząt. W tym przypadku także wymagana jest zgoda wnioskodawcy. 

Przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem regulacji dla których przewidziany będzie indywidualny termin wejścia w życie. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42592 )
Array ( [docId] => 42592 )