O płatności bezpośrednie i płatności obszarowe będzie się można ubiegać od 15 marca i potrwa do 15 maja. Płatności są realizowane w ramach krajowego Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Warto zwrócić uwagę na wprowadzone zmiany dotyczące:
a) dobrostanu zwierząt
b) ekoschematów
Płatności bezpośrednie i obszarowe od 15 marca
Zbliża się nabór wniosków o płatności bezpośrednie i płatności obszarowe w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027. Jakie zasady składania wniosków będą obowiązywać i jakie zmiany w ich obsłudze zostały zaplanowane?
Wspieranie dobrostanu zwierząt jest bardzo ważnym elementem Wspólnej Polityki Rolnej, a przeznaczone na ten cel środki znacznie przewyższają kwoty dedykowane w minionych latach. W planie strategicznym WPR pojawia się większa liczba gatunków zwierząt objętych dopłatami. Rolnicy powinni pamiętać o tym, by składając dokumenty zawnioskować także o dopłaty za stosowanie ekoschematów - nie są one przyznawane automatycznie. Przedstawiciele resortu rolnictwa zaznaczyli, że wiele praktyk o których mowa w ekoschematach jest przez rolników stosowana, wystarczy je tylko dostosować do unijnych wymogów. Przykładem może być chociażby wapnowanie gleby, za które można otrzymać dopłatę w wysokości 300 zł do hektara
Zobacz także: Dobrostan zwierząt
Podczas konferencji dedykowanej nowej Wspólnej Polityce Rolnej podkreślano jej najistotniejsze cele, a wśród nich:
a) działania na rzecz środowiska w tym także:
- większy udział energii odnawialnej
- upowszechnienie ekologicznej produkcji rolnej
- inwestycje w zakresie przydomowych oczyszczalni ścieków
b) wspieranie dochodów rolników
c) wspieranie wymiany pokoleń - zachętą mają być m.in. wyższe premie dla młodych rolników
d) wzmocnienie konkurencyjności polskich gospodarstw rolnych poprzez zorganizowanie pieniędzy na nowe maszyny
e) działania pomocowe dla hodowców pszczół.
Zobacz także: Ekoschematy w nowej Wspólnej Polityce Rolnej
Przedstawiciele resortu rolnictwa deklarowali, że ok. 97% polskich gospodarstw rolnych nadal może liczyć na dopłaty sięgające unijnej średniej. Wsparcie przeznaczone jest przede wszystkim dla małych i średnich gospodarstw, a także dla tych zajmujących się jednocześnie produkcją roślinną jak i zwierzęcą.
Nowa unijna perspektywa to także zmiany w obsłudze wniosków o płatności. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zapowiada, że tym razem nabory wniosków - zarówno wniosków o płatność jak i wniosków o przyznanie pomocy - mają być prowadzone przez Platformę Usług Elektronicznych. Taka obsługa ma się przełożyć na przyspieszenie procedowania każdej sprawy.
Zobacz także: Nowy hektar kwalifikowany (płatności bezpośrednie 2023)
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej:
- Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl
- Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
