Warunek zgłoszenia do ubezpieczenia KRUS od którego zależy możliwość przyznania dotacji unijnej dla rolnika w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich jest dyskryminacją części rolników. Mimo spełnianie wszystkich innych wymagań, rolnicy którzy są ubezpieczeni w ZUS nie mogą liczyć na wsparcie finansowe. Takie regulacje sprzeciwiają się europejskim rekomendacjom, które zakładają, że definicja rolnika musi być zbudowana z obiektywnych kryteriów. Czy jest szansa na zmianę? Rzecznik Praw Obywatelskich prosi o to Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich dyskryminuje rolników
Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą warunków przyznawania dotacji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW). Jego zdaniem konieczność bycia ubezpieczonym w KRUS jest dyskryminacyjna.
Zobacz także: Nowe terminy naborów wniosków w ramach PROW 2014–2020
Warunki otrzymania dotacji
Jednym z warunków przyznania dotacji jest objęcie ubezpieczeniem KRUS. Ale zdarza się przecież, że rolnik posiada także inną aktywność zawodową. Może na przykład być stroną umowy o pracę. W takiej sytuacji - zgodnie z przepisami - źródłem jej obowiązkowego ubezpieczenia społecznego jest stosunek pracy. Inne ubezpieczenia tego typu oczywiście może także zawierać, jednak są one dobrowolne.
Taki rolnik, aby ubiegać się o dotację i tak musi ponosić koszty ubezpieczenia KRUS, a to jest dodatkowe obciążenie.
Aby zrozumieć skalę problemu warto sięgnąć po dane ZUS. A te pokazują, że ponad dwa miliony osób jest zarejestrowanych w związku z działalnością: rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo - czyli w sekcji A. Osoby te - ponieważ podlegają powszechnemu obowiązkowi ubezpieczeń społecznych, nie mają dodatkowego ubezpieczenia w KRUS.
Co więcej, sam KRUS informuje, że ze względu na przekroczone kwoty progowe podatku dochodowego, co roku ponad 1 tys. osób zostaje wykluczone z KRUS.
Ważne: RPO sygnalizuje, że rolnicy posiadający dodatkowe źródło dochodów np. ze stosunku pracy, nawet w przypadku gdy to działalność rolnicza jest ich głównym zajęciem, są dyskryminowaniu w procesie przyznawania dotacji z PROW.
Rozporządzenie o warunkach przyznania pomocy
Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zostało wydane na podstawie ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich w ramach PROW. Rzecznik Praw Obywatelskich zastanawia się, czy wydane rozporządzenie nie przekracza delegacji ustawowej zawartej w art. 45 tej ustawy.
Przestarzałe podejście do działalności rolniczej
Kryteria określone w rozporządzeniu także zdaniem Komisji Europejskiej są przestarzałe. Uznają, że działalność rolnicza musi być jedyną działalnością zawodową, a tym samym w żaden sposób nie uwzględniają olbrzymiej przemiany jaką na przestrzeni lat dało się zaobserwować w rolnictwie.
Definicja rolnika musi uwzględniać te zmiany, a tym samym powinna odejść od uprzywilejowania osób, które prowadzą działalność rolniczą w pełnym wymiarze i jest to ich jedyne zajęcie. Podobne wskazówki są zawarte w przepisach europejskich, które jasno mówią obiektywnych i niedyskryminujących kryteriach na podstawie których przyznawany jest status rolnika aktywnego zawodowo.
Zobacz także: Emerytury rolnicze – sprawdzamy co się zmieni
Ze wsparcia przyznawanego w ramach wspólnej polityki rolnej, państwa członkowskie nie mogą wykluczać rolników, którzy prowadzą działalność rolniczą w niepełnym wymiarze oraz tych prowadzących obok działalności rolniczej także działalność innego rodzaju.
Zobacz także: Jak założyć i dofinansować gospodarstwo ekologiczne?
Będzie zmiana?
Wszystko wskazuje na to, że zmiana zostanie wprowadzona od 2023 r. Plan Strategiczny Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na lata 2023-2027 nie wprowadza już wymogu podlegania ubezpieczeniu w KRUS dla możliwości uzyskania wsparcia w programach będących kontynuacją „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” oraz „Premie dla młodych rolników”. Krąg beneficjentów będzie rozszerzony także na osoby korzystające z powszechnego systemu ubezpieczeń. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi deklaruje także poszukiwanie rozwiązań, dzięki którym żadna grupa nie będzie dyskryminowana także w ramach "Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność".
Zmiana kryteriów w już funkcjonujących programach niestety nie jest już możliwa.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Biura Rzecznika Praw Obywatelskich - bip.brpo.gov.pl
