Z 21-dniowych, bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych mogą korzystać dzieci rolników w wieku od 7 do 15 lat, czyli urodzone między 2007 a 2015 r. Możliwość taką będą miały jedynie te dzieci, których co najmniej jeden rodzic lub opiekun prawny jest ubezpieczony w KRUS, albo posiadają one prawo do renty rodzinnej na podstawie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników
W określonych przypadkach dzieci ubezpieczonych w KRUS rolników mogą skorzystać z bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych. Są one organizowane w okresie letnich wakacji i trwają 21 dni. Jak z nich skorzystać?
Podczas takiego turnusu dzieci mają zapewnioną opiekę kadry pedagogicznej, indywidualny program rehabilitacyjny i całodobową opiekę medyczną oraz całodzienne wyżywienie.
Zobacz także: Trwa nabór wniosków na restrukturyzację małego gospodarstwa. Sprawdź, ile pieniędzy możesz dostać
Turnus rehabilitacyjny tylko na wniosek
Aby dziecko mogło skorzystać z takiej formy wypoczynku konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku i załączników do niego.
Wniosek został określony w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lipca 2013 r. w sprawie warunków i trybu kierowania przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego na rehabilitację leczniczą oraz udzielania zamówień na świadczenia i usługi rehabilitacyjne. We wniosku należy podać dane osobowe dziecka oraz opiekuna prawnego. Drugą częścią wniosku jest podstawowy wywiad medyczny, w którym należy przedstawić dolegliwości, sposób dotychczasowego leczenia i przebieg choroby. Kolejnym elementem są bardziej szczegółowe informacje medyczne dotyczące układu oddechowego, układu krążenia, trawiennego, moczowo-płciowego z oceną wydolności nerek i układu ruchu, układ nerwowy i narządy zmysłu.. Ponieważ w takich turnusach biorą udział m.in. dzieci niepełnosprawne, trzeba również poinformować o możliwości samodzielnego poruszania się oraz samodzielności w wykonywaniu podstawowych czynności. Należy podać także informację o zdiagnozowanej chorobie oraz przedstawić aktualne wyniki badań.
Ostatnia część wniosku to uzasadnienie, w którym należy wykazać celowość przeprowadzenia rehabilitacji.
Wniosek weryfikuje i kwalifikuje dziecko na turnus lekarz regionalny inspektor orzecznictwa lekarskiego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Pierwszeństwo mają dzieci niepełnosprawne.
Dodatkowe informacje
Załączniki do wniosku odnoszą się W niezbędnych załącznikach trzeba podać dodatkową informację o stanie zdrowia, w tym o niepełnosprawności oraz o przyjmowanych lekach, odbytych szczepieniach, ewentualnych alergiach, używanych okularach, aparacie ortodontycznym, dolegliwościach występujących podczas jazdy samochodem itp. Wymagane jest również dodatkowe oświadczenia opiekuna prawnego, w którym wprost wyraża zgodę na leczenie dziecka, ewentualną hospitalizację i niezbędne zabiegi - w tym operację.
Miejsce złożenia dokumentów
Termin składania wniosków określa placówka KRUS do której te dokumenty mają trafić. Składa się do placówki właściwej ze względu na miejsce zamieszkania rolnika.
Zobacz także: Nowe rozwiązania dla rolników w 2022 roku
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - krus.pl
