Na mocy obowiązującej od 1 stycznia do 31 grudnia umowy ubezpieczenia grupowego w zakresie następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób, dzieci rolników objętych społecznym ubezpieczeniem rolników mogą być objęte dodatkową ochroną ubezpieczeniową. Ubezpieczenie jest finansowane przez Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników.
Ubezpieczenie NNW dla dzieci rolników
Dzieci rolników mogą podlegać ubezpieczeniu od następstw nieszczęśliwych wypadków. Zmiana jest możliwa dzięki umowie, którą zawarł zarząd Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników z AGRO Ubezpieczeniami. Umowa ma charakter ubezpieczenie grupowego, które obejmuje ochroną dzieci osób objętych społecznym ubezpieczeniem rolników.
Grupowe ubezpieczenie obejmuje ochroną dzieci:
a) osób podlegających społecznemu ubezpieczeniu rolników (co najmniej jedno z rodziców lub opiekunów musi podlegać temu ubezpieczeniu lub pobierać świadczenie z ubezpieczenia społecznego rolników)
b) które nie ukończyły 16 roku życia
c) pozostające we wspólnym gospodarstwie domowym z rodzicami lub opiekunami prawnymi
Ważne: Rolnik nie musi dodatkowo zgłaszać dziecka do ubezpieczenia NNW. Po spełnieniu wskazanych warunków, dziecko będzie objęte ochroną ubezpieczeniową.
Potwierdzeniem spełnienia warunku o którym mowa w punkcie a) będzie wystawione przez KRUS zaświadczenie, informujące, że w dacie zaistnienia zdarzenia ubezpieczeniowego rodzic lub opiekun prawny jest objęty ubezpieczeniem społecznym rolników lub pobiera świadczenie
W zakresie ubezpieczenia znalazły się m.in.:
- śmierć ubezpieczonego dziecka wskutek nieszczęśliwego wypadku
- śmierć ubezpieczonego dziecka wskutek nieszczęśliwego wypadku na terenie gospodarstwa rolnego
- śmierć ubezpieczonego dziecka wskutek nieszczęśliwego wypadku komunikacyjnego
- wystąpienie u dziecka trwałego uszczerbku na zdrowiu lub uszkodzenia działa wskutek niesczęśliwego wypadku
- zatrucie się dziecka środkami chemicznymi, grzybami, trującymi roślinami
- pokąsanie, ukąszenie, pogryzienie, ugryzienie przez zwierzęta
- pobyt dziecka w szpitalu na skutek nieszczęśliwego wypadku,
- porażenie dziecka prądem lub piorunem,
- koszty leczenia następstw nieszczęśliwych wypadków w tym także koszty leczenia stomatologicznego,
- poważne zachorowanie dziecka
Zobacz także: Czym jest „stała praca” w gospodarstwie rolnym
Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela może być wykonane za pomocą listy poleconego na adres towarzystwa ubezpieczeniowego, bądź też drogą elektroniczną na dedykowany adres mailowy. Trzeba pamiętać, że w obu przypadkach niezbędne będzie także dołączenie odpowiedniej dokumentacji będącej potwierdzeniem zaistniałego zdarzenia.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - portal krus.gov.pl
