Badania miały dać odpowiedź na niezwykle ważne pytanie - dlaczego rolnicy nie chcą wykupować polis ubezpieczenia produkcji rolnej? Z czego wynika ten brak skłonności do wybierania ubezpieczenia?
Ubezpieczenie produkcji rolnej - podsumowanie 3-letniego projektu
Na konferencji naukowej zorganizowanej w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiono efekty trzyletniego projektu realizowanego w ramach programu GOSPOSTRATEG 1. Projekt poświęcony bym ubezpieczeniom produkcji rolnej.
O tym, że rolnicy nie są przekonani do ubezpieczeń pokazuje chociażby konieczność wprowadzenia programów przewidujących dopłaty do ubezpieczeń. Na podstawie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich dopłaty do składek producentów rolnych sięgają nawet 65%, jeśli zawierają oni umowę ubezpieczenia obejmującą pakiet rodzajów ryzyka, a zakład ubezpieczeń określi stawkę taryfową nieprzekraczającą 9% sumy ubezpieczenia. Wyższa wysokość stawki taryfowej będzie możliwa jedynie dla upraw prowadzonych na użytkach rolnych klasy V i VI - odpowiednio 12 i 15% sumy ubezpieczenia upraw.
Zobacz także: Rolnicy otrzymają dopłaty do ubezpieczeń
Przeprowadzono badania ankietowe w ponad 600 gospodarstwach rolnych. Producentów rolnych pytano także o nowe produkty ubezpieczeniowe obejmujące nadwyżki w produkcji zwierzęcej, ubezpieczenie przychodów, czy produkty mające wprowadzić instrumenty stabilizujące dochód.
Efekty badań pozwoliły stworzyć nowe rekomendacje dotyczące udoskonalenia systemu zarządzania ryzykiem, które ma doprowadzić do poprawy konkurencyjności polskiego rolnictwa.
Zobacz także: Będzie zupełnie nowy Kodeks rolny
W ramach programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju GOSPOSTRATEG 1 realizowany był trzyletni projekt o nazwie „Ubezpieczenia gospodarcze w holistycznym zarządzaniu ryzykiem w rolnictwie zorientowanym na zrównoważenie, wdrażanie innowacji i technologii oraz przeciwdziałanie zmianom klimatu”.
Zobacz także: Stan majątkowy należy rzetelnie przedstawić sądowi
Za realizację odpowiedzialne było konsorcjum projektowe AGRI-RISK w którego skład wchodziło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jako lider konsorcjum, a także: IERiGŻ-PIB w Warszawie, IUNG-PIB w Puławach, UE w Poznaniu oraz SGGW w Warszawie. Pracę wykonywał kilkunastoosobowy zespół ekspertów, specjalizujących się w badaniach nad ryzykiem utraty dochodów w rolnictwie oraz zagadnieniach związanych z ubezpieczeniami. Wsparcia w badaniach udzielali eksperci z Holandii i Szwajcarii oraz doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego w Polsce.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
