Wypalasz trawy - nie dostaniesz dopłat

Data: 22-03-2023 r.

Mimo rozlicznych sposobów walki z wypalaniem traw, każdego roku wiosną problem wraca. Niektórzy rolnicy nie słuchają racjonalnych argumentów, nie przestrzegają obowiązujących przepisów i wraz z nastaniem słonecznych i wiosennych dni, trwając w nieuzasadnionych wierzeniach rozpoczynają proces wypalania. Tym razem muszą liczyć się z tym, że takie działanie pozbawi ich dopłat realizowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Kampanie informacyjne, działania prewencyjne straży pożarnej, działania informacyjne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i wielu innych instytucji od lat mają doprowadzić do tego, że proces wypalania traw się skończy. Niestety żadne apele nie docierają do grupy określonej grupy osób, która każdego roku sprowadza realne zagrożenie dla środowiska, dla zwierząt i dla ludzi. Taka praktyka jest niezgodna z prawem, grożą za to określone sankcje, a w określonych przypadkach rolnik będzie pozbawiony dopłat z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 

Mityczne dobrodziejstwo pożarów

W związku z tym, że zbliża się wiosna, która sprawia że zagrożenie wypalaniem jest coraz bardziej realne - ARiMR przypomina, że dobroczynne skutki wypalania to mit. Nie wpływa ono pozytywnie ani na jakość gleby, ani na bujniejszy odrost traw - wręcz przeciwnie, obniża wartość plonów, ponieważ ogień sprawia, że gleba staje się jałowa i potrzebuje nawet kilku lat by wrócić do stanu, który miała przed działaniem ognia. Ogień niszczy próchnicę, zabija zwierzęta, jest częstą przyczyną pożarów lasów, pożarów zabudowań a także śmierci ludzi. 

Co grozi za wypalanie traw? 

Sankcje za wypalanie traw są określone w ustawie o ochronie przyrody. Dla osób które usuwają roślinność przez wypalanie z:
a) gruntów rolnych,
b) obszarów kolejowych,
c) pasów przydrożnych,
d) trzcinowisk lub
e) szuwarów
przepisy wskazanej ustawy przewidują karę aresztu, ograniczenia wolności bądź też grzywny sięgającej 30 tys. zł. 

Jeśli ogień wymknie się spod kontroli doprowadzając do pożaru będącego zagrożeniem utraty zdrowia lub życia wielu osób albo zniszczenie mienia wielkich rozmiarów, to na sprawcę takiego działania czekają już sankcje określone w Kodeksie karnym, który przewiduje karę pozbawienia wolności do 10 lat. 

Jeśli sankcje takie nie robią na kimś wrażenia, to może przemówi argument ekonomiczny. Wypalanie trawy puści bowiem z dymem także możliwość skorzystania z dopłat. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przypomina, że dopłaty bezpośrednie i obszarowe są związane z zasadami dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska. Co za tym idzie, w najlepszym wypadku wypalający będzie miał znacznie ograniczone środki wsparcia, a ostatecznie zostanie go pozbawiony w całości. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [cid] => K000KN [docId] => 42780 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 42780 )