Zakładanie systemu rolno-leśnego z dofinansowaniem

Data: 22-01-2023 r.

Nieznane dotychczas w Polsce wsparcie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej będzie wdrożone w 2023 r. Od tego roku można liczyć na wsparcie na zakładanie i utrzymanie systemów rolno-leśnych. Jest to zupełnie nowy mechanizm, który będzie realizowany w ramach Planu Strategicznego na lata 2023-2027. 

Dotychczas w Polsce nie był realizowany taki rodzaj wsparcia, który jest dedykowany systemom rolno-leśnym. Pod pojęciem tym rozumiany jest taki sposób użytkowania gruntu rolnego, że drzewa bądź krzewy są zintegrowane z uprawą rolną na tym samym obszarze. Dotyczy to gruntów ornych lub trwałych użytków zielonych (tzw. TUZ).

Taki sposób wielofunkcyjnego użytkowania pozytywnie wpływa na jakość plonów. Dodatkowo przynosi liczne korzyści dla środowiska i klimatu. 

Korzyści płynące z systemu rolno-leśnego

Systemy rolno-leśne wpływają na redukcję gazów cieplarnianych. Ich zasługą jest także zwiększenie zawartości materii organicznej w glebie. Rosnące w rzędzie drzewa sprawiają, że wiatr nie wywiewa cząstek gleby, chronią także przed nim same rośliny uprawne. Ich obecność ogranicza parowanie wody z gleby i pozytywnie wpływa na bilans wodny, na poprawę zasobów wodnych oraz ochronę wód powierzchniowych, zapobiegają erozji. Należące do systemu rolno-leśnego drzewa i krzewy, które rosną na pastwiskach dają zwierzętom naturalne schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak chociażby upał. Pozytywnie wpływa to na dobrostan zwierząt i przekłada się na poprawę ich stanu zdrowia. 

Ich obecność pozytywnie wpływa także na różnorodność biologiczną. Zastosowanie miododajnych gatunków drzew i krzewów stwarza naturalne środowisko dla pszczół i innych owadów zapylających. 


Zobacz także: Kilka słów o dobrostanie zwierząt https://agrodoradca24.pl/inne-hodowle/kilka-slow-o-dobrostanie-zwierzat-6230.html?cid=K005DY&utm_source=experto24_pl&utm_medium=link&utm_campaign=HH_inne-hodowle-2292

Kto skorzysta z pomocy? 

Na pomoc mogą liczyć rolnicy będący właścicielami gruntu. Nie skorzystają z niej natomiast jednostki organizacyjnych nieposiadające osobowości prawnej reprezentujące Skarb Państwa w zakresie zarządzania mieniem.

Wnioski można składać za pośrednictwem systemu teleinformatycznego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Planowany termin składania wniosków został określony na czas od 1 czerwca do 31 lipca. 

Wysokość przewidzianego wsparcia

Wprowadzone od 2023 r. w ramach Planu Strategicznego wsparcie obejmuje zakładania i utrzymanie systemów rolno-leśnych. Na jakiej wysokości dofinansowanie można liczyć?
a) od 3092 do 3199 zł/ha - jednorazowe wsparcie na założenie systemu rolno leśnego, w wysokości zróżnicowanej w zależności od nachylenia terenu
b) od 148 do 2362 zł/ha - wsparcie na ochronę systemu rolno-leśnego, w wysokości zróżnicowanej w zależności od zastosowanego sposobu zabezpieczenia drzew i krzewów przed zniszczeniem
c) 300 zł/ha/rok - premia za utrzymanie systemu rolno-leśnego wypłacana przez kolejne 5 lat od jego założenia

Warunki otrzymania dofinansowania

Warunkiem przyznania pomocy jest:
1) wykonanie systemu rolno-leśnego
2) wykorzystanie co najmniej 3 różnych gatunków lub rodzajów krzewów i drzew, przy czym przeważać mają gatunki liściaste
3) sadzenie w formie rzędowej
4) zasadzenie na 1 ha od 150 do 250 sztuk drzew lub krzewów
5) zabezpieczenie posadzonych krzewów i drzew przed zniszczeniem (osłonkami, trzema palikami, wełną owczą lub repaletami).

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42601 )
Array ( [docId] => 42601 )