Podczas konferencji zorganizowanej przez przewodniczącego senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dyrektorzy komórek merytorycznych resortu przedstawiali informacje dotyczące Europejskiego Zielonego Ładu i odpowiadali na pytania. Konferencja miała rozwiać wątpliwości dotyczące Zielonego Ładu, bo słychać wiele głosów płynących z organizacji rolniczych, w których dominuje przekonania, że Zielony Ład stawia wymagania, które nie sposób zrealizować.
Założenia Zielonego Ładu dla rolnictwa
Na konferencji, która odbyła się w Senacie 8 grudnia 2022 r., minister rolnictwa zapewniał, że jest jeszcze szansa na wprowadzenie zmian do Krajowego Planu Strategicznego. Konferencja była poświęcona zagadnieniom Zielonego Ładu w rolnictwie, w kontekście właśnie realizacji Krajowego Planu Strategicznego.
Choć sama idea Europejskiego Zielonego Ładu jest dobra, to niektóre zapisy budzą wątpliwości rolników. Jednym z nich jest obowiązek ugorowania ziemi. Resort rolnictwa przypomina jednak, że odstąpiono od wymogu ugorowania 4% użytków rolnych. Innym przykładem jest przyjęte przez Komisję Europejską założenie, że 25% gruntów w Unii Europejskiej będzie pokryte uprawami ekologicznymi. Natomiast w polskim Krajowym Planie Strategicznym przyjęto, że będzie to 7% i Komisja Europejska wyraziła na to zgodę.
Zobacz także: Płatności na rolnictwo ekologiczne - nowe zasady
Rolnicy obawiają się zapisów ograniczających stosowanie nawozów sztucznych. Co prawda te zasady dopiero się kształtują, nie ma żadnych rozporządzeń, jednak jest już projekt Komisji Europejskiej, w którym przewiduje się redukcję stosowania środków ochrony roślin sięgającą 50%. Minister rolnictwa zaznacza jednak, że idea ta została zakwestionowana przez 18 państw członkowskich i choć nie jest to jeszcze liczba, która może zablokować projekt, to nadal toczą się rozmowy na jego temat.
Zobacz także: Wyrok na rolników: ograniczenie pestycydów o 50%
Ważne: Aktualnie obowiązujący Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej przyjęty jest na lata 2022-2027. Każdy kraj członkowski może wprowadzić osiem zmian w swoim planie w trakcie jego realizacji.
Biorąc powyższe pod uwagę, na konferencji przekonywano, że Zielony Ład to nie jest powszechnie obowiązujące prawo. Jest to pewnego rodzaju program, określona strategia, która wprowadza zachęty dla rolników, aby realizować określone cele. Z założenia Zielony Ład nie ma być bezpośrednim źródłem obowiązków dla rolników.
Zobacz także: Ekoschematy w nowej Wspólnej Polityce Rolnej
Została już przyjęta ustawa wprowadzająca Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2022-2027. Brakuje jeszcze rozporządzeń. Wszystkie uwagi, które dotychczas wpłynęły do resortu są analizowane, jednak zauważono na konferencji, że nie istnieje możliwość zrealizowania wszystkich postulatów, bo wiele z nich jest rozbieżna, co zależy chociażby od wymagań poszczególnych branż. Resort rolnictwa zadeklarował, że postara się o największy kompromis między wszystkimi oczekiwaniami.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
