Zobowiązania rolników a budowa gazociągu

Data: 29-03-2023 r.

Budowany gazociąg Gustorzyn-Wronów znajdzie się na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego i lubelskiego. Będzie przebiegał przez grunty rolników, w związku z którymi mają ono określone zobowiązania wobec Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Jak budowa gazociągu wpłynie na realizację tych obowiązków? ARiMR wyjaśnia. 

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że budowa linii gazociągu Gustorzyn-Wronów nie ma wpływu na zobowiązania rolników. Jeśli skorzystali oni ze wsparcia w ramach programów pomocowych obsługiwanych przez ARiMR, są związani podjętymi zobowiązaniami. 

 

Jeśli więc linia gazociągu będzie przebiegała przez grunty rolników, muszą oni zweryfikować, czy nie wpłynie to na realizację zaciągniętych zobowiązań. W przypadku gdy w związku z inwestycją ulegnie zmniejszeniu powierzchnia gruntów zgłoszonych do płatności realizowanych przez ARiMR albo w inny sposób wpłynie na realizację podjętych zobowiązań, które wynikają z otrzymanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020, rolnicy muszą zawiadomić o tym fakcie Agencję. Zawiadomienie należy skierować do biur powiatowych ARiMR w przypadku gdy sytuacja dotyczy dopłat bezpośrednich i działań obszarowych, natomiast gdy przedmiotem zgłoszenia są działania inwestycyjne w tym tzw. działania premiowe PROW - powiadomienie musi być skierowane do oddziałów regionalnych. 

Ważne: Rolnik który korzysta z płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW, w przypadku gdy część jego obszaru została zajęta pod budowę gazociągu, zobowiązany jest do niezwłocznego dokonania korekty złożonego przez niego wniosku. 

Analogiczne w przypadku działań inwestycyjnych, w tym tzw. działań premiowych PROW rolnik jest zobowiązany do:
a) odstąpienia od złożenia wniosku o przyznanie pomocy
b) wycofania wniosku o przyznanie pomocy
c) przygotowania korekty zarówno złożonego wniosku jak i przygotowanego biznesplanu - jeśli pomoc już została przyznana, ale nie została jeszcze wypłacona płatność końcowa. 

Sposób działania uzależniony jest od konkretnej sytuacji. 

Może się zdarzyć, że rolnik nie ma możliwości objęcia innych gruntów niż te, które zostały wywłaszczone ze względu na budowę gazociągu. W takiej sytuacji pozostaje złożenie we właściwej jednostce Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pisemnego oświadczenia informującego o istniejących okolicznościach oraz powołującego się na wystąpienie siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności uniemożliwiających osiągnięcie zamierzonych celów lub zrealizowanie podjętych zobowiązań. 

Pismo takie wymaga przygotowania również załączników, stanowiących dowody potwierdzające okoliczności o których mowa w oświadczeniu. Takie wnioski są rozpatrywane przez ARiMR indywidualnie. 

Ważne: Niezrealizowanie zaplanowanej inwestycji lub innych zobowiązań z jednoczesnym brakiem zgłoszenia wystąpienia siły wyższej lub nadzwyczajnych okoliczności będzie skutkowało odmową przyznania płatności bądź też koniecznością zwrócenia całości lub części wypłacanych w ramach pomocy środków. 

Źródło:


Zobacz także: Nowa edycja programu „Mój Prąd 5.0” już w kwietniu https://agrodoradca24.pl/dotacje-ue-i-krajowe/nowa-edycja-programu-moj-prad-5.0-juz-w-kwietniu-6355.html?cid=K005DY&utm_source=experto24_pl&utm_medium=link&utm_campaign=HH_dotacje-ue-i-krajowe-2250
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42801 )
Array ( [docId] => 42801 )