Co z produkcją na ugorach?

Kategoria: Uprawy
Data: 27-09-2022 r.

Rzecznik Praw Obywatelskich interweniuje w sprawie odstępstwa od zakazu produkcji na ugorach. Choć odstępstwo funkcjonuje już od dwóch miesięcy, w Polsce nadal nie ma przepisów krajowych, które pozwalają rolnikom skorzystać z tej możliwości. Co na to resort rolnictwa? 

Rolnicy co do zasady są zobowiązani do przestrzegania tzw. wymogów warunkowości, w tym także wymogów dotyczących ugorów i zmianowania upraw. Te zasady stanowią element tzw. norm dobrej kultury rolnej, która z większą dbałością odnosi się do ochrony środowiska. 

Odstępstwo od produkcji rolnej na ugorach

Rozporządzenie Komisji Europejskiej ustanawiające odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach zostało opublikowane 27 lipca 2022 r. KE pozwoliła państwom członkowskim na wprowadzenie odstępstwa od zakazu produkcji rolnej na ugorach. Taka decyzja była konsekwencją sytuacji na świecie - przede wszystkim miała związek z agresją Rosji na Ukrainę. Po tym wydarzeniu nastąpił drastyczny wzrost cen produktów rolnych, wzrósł też popyt na te produkty na rynkach światowych. 

Jednym z elementów zagwarantowania bezpieczeństwa żywnościowego stało się więc odstępstwo od zakazu produkcji na ugorach. Zwiększenie produkcji rolnej przez polskich rolników wymaga jednak podjęcia prac w celu stworzenia odpowiednich przepisów krajowych. Podstawę do tego działania daje delegacja przewidziana w unijnym rozporządzeniu. 


Zobacz także: Będzie można wykorzystać ugory 

Po upływie dwóch miesięcy w polskim prawie nadal nie ma odpowiednich przepisów, w związku z czym RPO wystąpił do Ministerstwa Rolnictwa z prośbą o wskazanie na jakim etapie są aktualne prace nad zmianą i kiedy można spodziewać się ich wejścia w życia. 

Wszelkie działania zostały podjęte

W odpowiedzi na pismo Rzecznika Praw Obywatelskich, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Polska już podjęła decyzję o skorzystaniu z możliwości, które dało rozporządzenie KE. Zgodnie z jego przepisami - już 12 sierpnia poinformowała Komisję o swojej decyzji. W związku z czym - mając na uwadze dalsze przepisy wspomnianego aktu unijnego, państwa członkowskie, które skorzystają z przewidzianej w jego przepisach derogacji, mają obowiązek uwzględnić tę decyzję w ramach pierwszego wniosku o zmianę planu strategicznego WPR. 

Resort zaznacza, że podjął wszystkie niezbędne działania, aby umożliwić polskim rolnikom z możliwości prowadzenia produkcji rolnej na ugorach. 

Źródło:

Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich - portal bip.brpo.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42207 )
Array ( [docId] => 42207 )