Jesienne stosowanie nawozów naturalnych

Kategoria: Uprawy
Data: 13-10-2022 r.

Do 30 listopada można - wyjątkowo - zastosować nawozy naturalne na gruntach rolnych. W niektórych przypadkach jest to możliwe nawet do 21 grudnia. Jednak trzeba pamiętać, że to możliwe jedynie w wyjątkowych sytuacjach - podkreśla Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - ponieważ graniczny termin stosowania jest znacznie krótszy. 

Zmiany podstawowego terminu związanego z wykorzystywaniem nawozów naturalnych wynikają z rozdziału 1.3 rozporządzenia Rady Ministrów z 12 lutego 2020 r. w sprawie przyjęcia „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz.U. 2020 r. poz. 243) – tzw. programu azotanowego. Program ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń wód spowodowane nawoże nieużytków rolnych takimi nawozami naturalnymi jak gnojówka, gnojowica, obornik. Zawierają one związki azotu. 

Co do zasady, granicznym terminem stosowania na gruntach ornych nawozów naturalnych stałych, do których należy m.in. obornik jest 31 października. Jednak w wyjątkowych przypadkach możliwe jest dłuższe stosowanie tej formy nawożenia. 

Ważne: Wydłużony termin nawożenia jest ustalony na termin 30 listopada. 

Jest to możliwe w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych czyli np. nadmiernego uwilgotnienia gleby, czy też wystąpienia suszy. Rolnik sam określa warunki pogodowe i potrzebę stosowania nawozów  po 31 października, bez konieczności specjalnego dokumentowania takich przypadków. Takie rozwiązanie jest podyktowane faktem, że niekorzystne warunki pogodowe są związane z konkretnym terenem, czyli są uwarunkowane lokalnie. 

Drugim wyjątkiem umożliwiającym stosowanie nawozów naturalnych po 31 października jest zakładanie uprawy jesienią po późno zbieranych przedplonach, buraku cukrowym, kukurydzy lub późnych warzywach. W tym przypadkach stosowanie nawozów naturalnych jest możliwe aż do końca kalendarzowej jesieni czyli do 21 grudnia. 

W tym drugim przypadku konieczne jest udokumentowanie terminu zbioru. Dokumentacja powinna również zawierać datę stosowania nawozu, wykaz zastosowanych nawozów i ich dawkę oraz termin siewu jesienią. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42259 )
Array ( [docId] => 42259 )