Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadza nie tylko liczne ułatwienia dla podmiotów zajmujących się produkcją i skupem konopi i maku, lecz także zmienia definicję samych konopii włóknistych. Zgodnie z nowym brzmieniem, konopie włókniste to rośliny z gatunku konopie siewne w których suma THC i THCA w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,30% w przeliczeniu na suchą masę - a zatem podniesiono dopuszczalną zawartość tych substancji. Wartość będzie zaokrąglana do jednego miejsca po przecinku.
Łatwiej uprawiać mak i konopie
Zmiana przepisów ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wchodzi w życie 7 maja. Od tego momentu o wiele łatwiej będzie uprawiać mak i konopie.
Zobacz także: Stawki opłat za korzystanie ze środowiska na 2022 rok
Potrzeby uprawy
Nowe przepisy zwiększają zakres potrzeb i celów, dla których mogą być prowadzone uprawy maku i konopi. Rozszerzono katalog m.in. o potrzeby chemiczne, włókiennicze, kosmetyczne, celulozowo-papiernicze, energetyczne, naukowo-badawcze, nasiennictwa, paszowe, pszczelarskie, nawozowe, izolacyjne a także na potrzeby farmaceutyczne, cele spożywcze i weterynaryjne.
W katalogu dostępnych możliwości upraw znalazły się także: produkcja materiałów kompozytowych, materiałów budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin.
Ważne: Mak niskomorfinowy i konopie włókniste będzie można uprawiać na potrzeby własne.
Mak niskomorfinowy na potrzeby własne może być wytwarzany jedynie w celach spożywczych, a jego powierzchnia nie może przekraczać 100 arów rocznie. Z kolei konopie włókniste mogą być wytwarzane na potrzeby własne w celach spożywczych, weterynaryjnych, paszowych, pszczelarskich, nawozowych czy do produkcji materiałów kompozytowych, budowlanych i naturalnych środków ochrony roślin. Analogicznie, powierzchnia wytwarzanych na potrzeby własne konopii włóknistych nie może przekraczać 100 arów rocznie.
Zobacz także: Młody rolnik – trwa kolejny nabór wniosków
Nowe zadania KOWR
Po wejściu w życie nowych przepisów, to KOWR - czyli Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa będzie odpowiedzialny za monitorowanie uprawy maku i konopi włóknistych. Dotychczas były to zadania odpowiednio wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, których właściwość była określona względem miejsca położenia uprawy.
Także KOWR, poprzez swoich dyrektorów oddziałów terenowych, będzie odpowiedzialny za stworzenie i prowadzenie rejestru podmiotów, które zajmują się takimi uprawami lub skupują mak lub konopie włókniste. Nowe przepisy nakładają na Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa obowiązek przeprowadzania kontroli podmiotów zajmujących się produkcją i skupem.
Zobacz także: Na czym polega uniemożliwienie kontroli
Szybsza droga do bycia producentem
Przepisy zmieniają długotrwałą procedurę uzyskiwania pozwolenia na uprawę, na zgłoszenie i szybki wpis do rejestru producentów maku i konopi włóknistych. Wpis jest wymagany zarówno dla producentów jak i podmiotów skupujących mak i konopie włókniste.
Podmiot, który chce zacząć uprawiać bądź skupować konopie włókniste lub mak, musi złożyć wniosek o wpis do rejestru. Wniosek ten musi zostać złożony do właściwego dyrektora KOWR, przy czym właściwość jest określana ze względu na miejsce zamieszkania bądź siedzibę wnioskującego.
Po zmianie przepisów będzie potrzebny tylko jeden wniosek składany przy rozpoczęciu działalności, a nie - jak dotychczas - coroczne uzyskanie zezwolenia na uprawę. Jednak każdego roku, podmiot kontynuujący działalność składa do KOWR informacje o ewentualnych zmianach w prowadzonej działalności, m.in. zmianie miejsca uprawy, wykorzystywanej powierzchni czy innej odmiany zastosowanej do produkcji.
Prócz warunków technicznych, które należy spełnić, producent maku i konopi włóknistych nie będzie mógł prowadzić działalności związanej z uprawą, jeśli był karany za przestępstwo lub wykroczenie związane z nielegalna uprawą maku, konopi lub krzewu koki, zabieraniem środków odurzających lub substancji psychotropowych
Każdego roku uchwały sejmików województw określały rejonizację uprawy maku i konopii. W uchwale określano m.in. powierzchnię upraw. Nowe przepisy likwidują te uchwały.
Dotychczas wydane przez marszałka województwa zezwolenia na skup maku i konopii oraz wydanego przez wójta, burmistrza czy prezydenta miasta zezwolenia na uprawę jest aktualne i zachowa ważność na czas wydania, jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2022 r.
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
Ustawa z 24 marca 2022 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2022 r. poz. 764) wraz z uzasadnieniem - sejm.gov.pl
Ustawa z 24 marca 2022 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz.U. z 2022 r. poz. 763) wraz z uzasadnieniem - sejm.gov.pl
Tagi: przeciwdziałanie narkomanii, konopie, mak, uprawa,
