Nowe przepisy o nawozach i nawożeniu

Kategoria: Uprawy
Data: 13-11-2022 r.

Nowa ustawa z 29 września 2022 r. wprowadzająca zmiany w dotychczasowych regulacjach o nawozach i nawożeniu, została podpisana przez Prezydenta. Głównym celem regulacji jest wprowadzenie możliwości stosowania przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady regulującego kwestie udostępniania na rynku UE produktów nawozowych. 

Rozporządzenie zobowiązuje państwa członkowskie do organizacji i wyznaczenia organów nadzoru rynku i stworzenia odpowiedniego systemu sanacyjnego. Taki główny cel ma właśnie omawiana nowelizacja, która wskazuje jakie organy są właściwe w odniesieniu do obowiązków wynikających z rozporządzenia, a także określa system sankcji za naruszenie jego przepisów. Nowy system administracyjnych kar pieniężnych ma zastąpić dotychczas obowiązujące opłaty sankcyjne i kary grzywny za niezgodne z prawem wprowadzanie do obrotu produktów nawozowych. Kary są także wyższe niż dotychczas. 

Organami nadzoru rynku nawozów w Polsce będą wojewódzcy inspektorzy ochrony roślin. Natomiast Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa będzie organem odpowiedzialnym za wykonywania zadań państwa członkowskiego, nałożonych omawianym rozporządzeniem. 

Inspekcja sprawuje nadzór nad wprowadzaniem do obrotu nawozów i środków wspomagających uprawę roślin w sposób określony w przepisach o Państwowej

Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Może wstępować na grunty, dokonywać inwentaryzacji nawozów i środków wspomagających uprawę roślin, a także przeprowadzać kontrolę spełnienia wymagań jakościowych przez nawozy i środki wspomagające uprawę roślin, przestrzegania przepisów dotyczących obrotu nawozami, Inspekcja uzyskała uprawnienie wchodzenia do obiektów, w których nawozy są przechowywana. Może również pobierać próbki nawozów do badań. 

Ważne: Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady nr 2019/1009 rozszerza katalog nawozów objętych prawem wspólnotowym. 

Nowa ustawa zawiera przepisy dotyczące wykazu nawozowych produktów mikrobiologicznych. Wykaz ten ma być prowadzony przez ministra właściwego ds. rolnictwa. Zadanie to może być jednak przez ministra delegowane do jednostki organizacyjnej, która ma odpowiednie doświadczenie. 

To podmiot wprowadzający taki produkt do obrotu może zgłosić ten produkt do ministerialnego wykazu. W zgłoszeniu musi podać m.in. nazwę produktu, informację o jego składzie i zakresie stosowania. 

Nowelizacja dostosowuje także zakres i terminologię do wymogów rozporządzenia. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42361 )
Array ( [docId] => 42361 )