Polski rynek zbóż - czy jest zagrożony importem z Ukrainy?

Kategoria: Uprawy
Data: 22-07-2022 r.

Rosną niepokoje związane z polskim rynkiem zbóż. Podsycane są informacjami dotyczącymi napływu towarów rolno-spożywczych z Ukrainy. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniósł się do tych doniesień, prezentując aktualną sytuację na polskim rynku. 

Na briefingu prasowym 20 lipca 2022 r. minister wsi wprost stwierdził, że doniesienia o negatywnych skutkach napływu ukraińskiego zboża do Polski są fałszywe. Jednak aby uspokoić rolników, przedstawił najnowsze dane. 

Polski rynek zbóż

Zgodnie z zaprezentowanymi przez resort informacjami, 5 mln ton zapasów zbóż z poprzedniego sezonu jest jeszcze odłożone i może przydać się w drugiej połowie roku. W tym sezonie przewiduje się zbiory na poziomie 32 mln ton, a zapotrzebowanie naszego kraju to 20 mln ton. 

Zdolności eksportowe Polski wynoszą 7 mln ton. 

Minister zauważa, że od początku wojny z Ukrainą, ok. 640 tys. ton zostało przywiezionych do Polski, ale 98% to kukurydza. Faktycznie, częściowo została ona w Polsce - jednak część z niej została eksportowana do Europy Zachodniej, przede wszystkim do Hiszpanii. 

Ważne: Magazyny zbóż zlokalizowane w pobliżu granicy mogą być pełne. 

Ceny skupów

Minister zaznacza również, że to rynek światowy decyduje o cenach skupu zbóż. Warto także pamiętać, że cena jest niższa - ze względu na koszty transportu - w zależności od odległości od portu

W Polsce odbywa się on z zastosowaniem rynkowych cen. Aktualnie za tonę pszenicy można otrzymać 1400 zł. 

Także prywatne firmy deklarują skup zbóż w wysokości ok. 6 mln ton, a jeszcze nie wszystkie przekazały informacje o swoich skupowych możliwościach. W województwach podkarpackich i lubelskim, gdzie rolnicy sygnalizują problemy - firmy prywatne zadeklarowały skup w wysokości ok. 1 mln. ton. 

Działania Krajowej Grupy Spożywczej

Natomiast Elewarr należący do Krajowej Grupy Spożywczej ma możliwości magazynowe na ponad 300 tys. ton. W tym przypadku mechanizm przewiduje pewnego rodzaju podział. rolnik ma dostarczyć do Elewarru 30% ziarna, pozostałą część przechowywać u siebie i dostarczyć w ciągu kilku miesięcy. Przyjmuje się termin dwóch miesięcy. Rolnicy mogą liczyć również za opłatę za przechowywanie - podstawą wypłat będzie stosowny kontrakt, którego realizacja będzie jednak zależała od spełnienia przez ziarno kryteriów jakościowych. 

Elewarr ma pieniądze na zapłatę rolnikom, ponieważ otrzymał kredyt z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. 

Krajowa Grupa Spożywcza ma dodatkowo możliwość skupu kolejnych 60 tys. ton przez młyny znajdujące się w KGS.  W ich przypadku możliwy jest skup jedynie zbóż nadających się na mąkę. 

Magazyn w porcie

Rada Ministrów podjęła 19 lipca 2022 r. uchwałę, na mocy której zostaną udostępnione magazyny na gdańskim nabrzeżu portowym. Można tam pomieścić 100 tys. ton zbóż. 

Uchwała dotyczy tzw. terminala produktów rolno-spożywczych, realizującego "Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP" w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego. 

Magazyny będą dostępne po ukończeniu prac modernizacyjnych, szacuje się że zajmie to ok. 3-4 tygodni. To przyczyni się do wzrostu możliwości eksportowych Gdańska o połowę. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42037 )
Array ( [docId] => 42037 )