Polskie jabłka znów pojadą do Białorusi

Kategoria: Uprawy
Data: 28-04-2022 r.

Od 27 kwietnia 2022 r. wybrane polskie owoce i warzywa mogą znów być eksportowane do Białorusi. Dotychczas, ze względu na embargo obowiązujące do 1 stycznia 2022 r. było to niemożliwe. 

Częściowe zniesienie embarga

Ministerstwo Rolnictwa Białorusi, w swoich wyjaśnieniach podało, że zmodyfikowano listę towarów, objętych embargiem. Jest to celowe działanie, które ma zapobiec problemom z dostępnością i wzrostem cen. Tzw. embargo białoruskie obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. Podstawą prawną jest uchwała Rady Ministrów Białorusi, która odnosi się do towarów wyprodukowanych w krajach, które przyjęły sankcję wobec Mińska. Należą do nich m.in. USA, Kanada, Norwegia, Wielka Brytania, Szwajcaria, Islandia i państwa członkowskie Unii Europejskiej.

Z wykazu towarów objętych embargiem zniknęły:

 
  • jabłka i gruszki,
  • sałaty zielone i mieszanki sałat,
  • rukola,
  • szpinak,
  • rzepa,
  • papryka,
  • kabaczki,
  • bakłażany.

O interwencyjnym skupie jabłek pisaliśmy w artykule: Program gospodarczy dla rolników - na jakie wsparcie mogą liczyć?

Zakaz przemieszczania się po Białorusi

Choć samo embargo obowiązuje już od 1 stycznia, to dodatkowo od 16 kwietnia Białoruś wprowadziła utrudnienia w przemieszczaniu się. Przez granice Euroazjatyckiej Unii Celnej do Białorusi nie mogą przejechać samochody zarejestrowane w Unii Europejskiej. Zakaz dotyczy samochodów i ciągników siodłowych. 

Wyjątkiem są jedynie pojazdy przewożące żywe zwierzęta i przesyłki pocztowe. Te regulacje pojawiły się ze względu na pakiet sankcji wprowadzonych przez Unię Europejską wobec białoruskich i rosyjskich przewoźników. 

Trzeba więc pamiętać, że przewoźnicy mogą wjeżdżać na teren Białorusi jedynie do wyznaczonego terminalu, gdzie mają dokonać przeładunku. Nie może to być dalej niż 50 km od granicy państwa. 

Zniesienie embarga nie wpływa na te ograniczenia. Przewoźnicy europejscy mogą zostawić transportowany towar w białoruskich centrach transportowo-logistycznych, zlokalizowanych niedaleko granicy. Centra te pracują przez całą dobę i to z nich będzie organizowany transport towarów dalej na wschód, z wykorzystaniem przewoźników rosyjskich i białoruskich. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41730 )
Array ( [docId] => 41730 )