Czy jednostki samorządu terytorialnego dostaną więcej pieniędzy?

Data: 24-08-2022 r.

Pojawił się nowy projekt ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Wsparcie finansowe ma pomóc JST w realizacji zadań, szczególnie tych związanych z wyzwaniami związanymi z efektywnością energetyczną i ograniczeniem kosztów zakupu ciepła dla odbiorców. 

Ceny rosną, inflacja sięga poziomów do których zdecydowanie nie jesteśmy przyzwyczajeni, a zadań jednostek samorządu terytorialnego nie ubywa.  Projekt zmian ma sprawić, że jednostki samorządu terytorialnego będą mogły dysponować większą ilością pieniędzy. Co więcej - zgodnie z założeniami, środki te mają być dostępne już w 2022 r. 

Większy udział w dochodach z podatków

Zmiany zakładają, że już w 2022 r. do jednostek samorządu terytorialnego trafi więcej pieniędzy z podatku dochodowego od osób fizycznych. Mają to być środki wykorzystywane na zadania własne samorządu. Przy czym pomysłodawcy skupiają się przede wszystkim na zadaniach związanych z ograniczaniem kosztów zakupu ciepła przez osoby fizyczne. Więcej pieniędzy ma też umożliwić jednostkom samorządu terytorialnego większy udział w działaniach państwa dotyczących poprawy efektywności energetycznej. 

Ważne: Do samorządów trafi więcej środków niż te zagwarantowane w 2023 r. - czyli kwota przekraczająca część rozwojową subwencji ogólnej. 

Trzeba jednak zauważyć, że w planach budżetowych na 2023 r. w ogóle nie uwzględniono części rozwojowej subwencji ogólnej. Jest to konsekwencja wcześniejszego przekazania środków do samorządów. Zmiany zakładają wyraźnie wskazany cel związany z poprawą efektywności energetycznej. Jednostki samorządu terytorialnego będą więc zobligowane do przeznaczenia na ten cel kwoty nie mniejszej niż 15% dodatkowych dochodów otrzymanych w 2022 r. pochodzących z podatków dochodowych. Mają na to czas w latach 2022-2025. 

Limit długu bardziej elastyczny

W odpowiedzi na obecną sytuację gospodarczą, zakłada się wprowadzenie czasowych preferencji dotyczących zrównoważenia części bieżącej budżetu jednostki samorządy terytorialnego oraz limitu długu. 

Nowe przepisy będą pozwolą przedłużyć możliwość bilansowania części bieżącej budżetu jednostki samorządu terytorialnego na lata 2022-2025, wolnymi środkami będącymi w dyspozycji jednostki. 

Jednostki samorządu terytorialnego mają być także zwolnione z zasady o której mowa w art. 243 ustawy o finansach publicznych dotyczącej indywidualnego limitu spłaty zobowiązań. Będzie to możliwe gdy łączna kwota długu jednostki nie przekroczy 100% jej dochodów ogółem pomniejszonych o dotacje i środki o podobnym charakterze oraz planowane przychody określone w art. 217 ust. 2 pkt 4-8 ustawy o finansach publicznych nieprzeznaczone na sfinansowanie deficytu budżetowego.

Ważne: Samorząd będzie mógł przekroczyć indywidualny limit spłaty zobowiązań wyłącznie w przypadku gdy taka sytuacji nie zagrozi realizacji zadań publicznych.

Źródło:

Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znajdującym się na oficjalnym portalu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42134 )
Array ( [docId] => 42134 )