Określone, wyodrębnione z budżetu gminy środki, przeznaczone na realizację projektów wyłonionych w publicznym głosowaniu organizowanym w trybie konsultacji społecznych i zgłaszanych w ramach otwartego zgłaszania konkursów nazywamy budżetem obywatelskim.
Elastyczny budżet obywatelski - Prezydent podpisał nową ustawę
Ustawa z 28 kwietnia 2022 r. zmieniająca przepisy ustawy o samorządzie gminnym została podpisana przez Prezydenta. Dzięki nowym przepisom, gminy, które nie są podzielone w całości na jednostki pomocnicze, będą mogły łatwiej dokonywać podziału środków z budżetu obywatelskiego.
Zobacz także: Rozliczenia międzyokresowe w jednostkach publicznych
Podział budżetu obywatelskiego
Przepisy ustawy o samorządzie gminnym stanowią obecnie, że środki wydatkowane w ramach budżetu obywatelskiego mogą być dzielone na pule obejmujące:
- całość gminy
- części gminy w postaci jednostek pomocniczych lub grup jednostek pomocniczych.
Nie wzięto jednak pod uwagę, że w wielu gminach obowiązuje inny podział - podział na obszary, takie jak: dzielnice, sołectwa i wsie, i obszary te nie zostały w statucie gminy określone jako jej odrębne jednostki pomocnicze. Z powodu tej formalnej przeszkody, obszary te nie mogły uczestniczyć w budżecie obywatelskim.
Zmiana przepisów
Regulacja wprowadzona w ustawie o zmianie ustawu o samorządzie gminnym likwiduje ten problem. Nowe przepisy odchodzą od formuły wydatkowania środków z budżetu obywatelskiego w powiązaniu z jednostką pomocniczą gminy. Zmiana wydaje się drobna - nowy przepis mówi po prostu o tym, że środki z budżetu obywatelskiego mogą być dzielone na pule obejmujące całą gminę lub części gminy. Jednak jej znaczenie jest spore. Znacząco ułatwia podział środków.
Kategoria kwotowa
Nowym rozwiązaniem wprowadzonym do przepisów ustawy o samorządzie gminnym, jest zastosowanie kryterium kategorii kwotowych.dla projektów budżetu obywatelskiego. Kryterium to pozwoli dzielić środki z budżetu obywatelskiego w odniesieniu do kwot, które zawarte są w projektach. Projekty mogą dotyczyć całej gminy bądź jej części. Taka zmiana daje szansę realizacji małym projektom, które dotychczas konkurowały z dużymi w przeprowadzonym głosowaniu i często nie miały w nim szans. Teraz będzie dla nich zarezerwowana odrębna pula pieniędzy.
Zobacz także: Prawie miliard złotych na cyfryzację polskich gmin
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Głównego Urzędu Statystycznego - stat.gov.pl
Informacja umieszczona na oficjalnej stronie Prezydenta RP - prezydent.pl
Tagi: budżet obywatelski, samorząd, gmina, budżet gminy,
