Gmina sprzeda węgiel bez kasy fiskalnej

Data: 07-11-2022 r.

Realizacja zadań związanych z dystrybucją węgla, rodziłaby obowiązek zakupu kas fiskalnych online, bądź wymiany starych. To dodatkowe koszty i kłopot dla gmin. Aby tego uniknąć, Minister Finansów zwalnia gminy z obowiązku ewidencjonowania sprzedaży węgla z zastosowaniem kas rejestrujących - dotyczy to jednak tylko sprzedaży do której zastosowanie mają przepisy ustawy o preferencyjnym zakupie paliwa stałego dla gospodarstw domowych. 

Dystrybucja węgla przez samorządy to dość nowe zadanie. Zdaniem Rządu, problemem nie był brak węgla lecz trudności z jego dystrybucją. Tak zrodził się pomysł, że za tą ostatnią, to właśnie samorządy będą odpowiedzialne. Odpowiednia ustawa weszła już w życie. Samorządy mają kupować węgiel w cenie nieprzekraczającej 1500 zł i sprzedawać nie drożej niż za 2000 zł. Jednak taki preferencyjny zakup jest dostępny jedynie dla osób uprawnionych do dodatku węglowego. 

Ministerstwo finansów zauważa, że sam fakt wejścia w życie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych sprawia, że samorządy które podjęły się realizacji tego nowego zadania, zobowiązane są do zakupu kas rejestrujących online lub wymiany użytkowanych wcześniej kas fiskalnych starego typu właśnie na nowoczesne kasy online. 

Samo zadanie dystrybucji węgla z pewnością nie ułatwia samorządom funkcjonowania, a ta działalność ma przecież pomóc docelowym odbiorcom - czyli mieszkańcom. W związku z tym resort finansów chcąc ułatwić nowe zadanie samorządom i dodatkowo zachęcić do brania udziału w dystrybucji, zwalnia samorządy z dodatkowych kosztów związanych z zakupem kas fiskalnych. 

Ważne: Minister finansów zwolnił samorządy sprzedające węgiel na podstawie ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących. 

Zwolnienie dotyczy jedynie sprzedaży węgla kamiennego na zasadach określonych w omawianej ustawie. 

Aby skorzystać ze zwolnienia z tego obowiązku konieczne jest jednak spełnienie określonego warunku. Zwolnienie będzie można zastosować jedynie gdy dostawa będzie należycie udokumentowana fakturą. W przypadku dostaw dokonanych jeszcze przed wejściem w życie ustawy - muszą zostać udokumentowane dowodami dostawy (w tym także fakturami), zapisami w ewidencji lub dowodami zapłaty z których jednoznacznie wynika, że dostawa dotyczyła węgla kamiennego i została dokonana na rzecz uprawnionego odbiorcy - w tym zawierają adres tego odbiorcy. 

Ważne: Sprzedaż węgla kamiennego przez Gminę w ramach zakupu preferencyjnego jest czynnością opodatkowaną podatkiem VAT w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. 

Gmina będzie miała prawo dokonać pełnego odliczenia podatku VAT w przypadku zakupów dokonywanych wyłącznie w związku ze sprzedażą na rzecz gospodarstw domowych. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42345 )
Array ( [docId] => 42345 )