Nabór wniosków na program Maluch Plus

Data: 08-02-2023 r.

Pierwszy nabór wniosków w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 trwa do 19 lutego. Gminy mogą składać wniosku o dofinansowanie opieki nad dziećmi do lat 3. W ramach kolejnej edycji programu Maluch Plus Na budżet tej edycji przeznaczono w sumie 5,5 mld zł. 

Dofinansowanie zostało przewidziane przede wszystkim dla samorządów gminnych. O pieniądze mogą wnioskować od 19 stycznia - nabór wniosków kończy się natomiast 19 lutego. Po tym terminie Urzędy Wojewódzkie będą rozpatrywać przesłane wnioski, a następnie informacja trafi do Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Ogłoszenie wyników naboru nastąpi do końca kwietnia 2023 r. 

 

Wniosek można składać jedynie drogą elektroniczną, w zależności od rodzaju podmiotu wnoszącego o dofinansowanie dostępne są:
a) Moduł 2 systemu Rejestr Żłobków
b) Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia

Minister funduszy i polityki regionalnej podkreśla, że Maluch plus to pomoc przede wszystkim skierowana dla rodziców. Dzięki nowym miejscom, w której dzieci będą miały zagwarantowaną opiekę, młodzi rodzice łatwiej będą mogli wrócić do aktywności zawodowej. Dodaje, że nadrzędnym celem jest stworzenie żłobka w każdej gminie. 

Na budżet programu składają się zarówno środki krajowej jak i dofinansowanie z pieniędzy z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz  Krajowego Planu Odbudowy. Łącznie w latach 2022-2029 na tworzenie nowych miejsc opieki przeznaczono 5,5 mld zł. Przewiduje się, że pozwoli to stworzyć 102 tys. nowych miejsc opieki. Niezwykle istotną informacją jest to, że aby wziąć udział w programie nie trzeba mieć żadnego wkładu własnego. 

Uzyskane z programu Maluch Plus dofinansowanie można przeznaczyć zarówno na utworzenie nowych miejsc opieki jak i na utrzymanie ich w okresie 36 miesięcy. 

Program określa mechanizm do obliczania o jakie dofinansowanie może ubiegać się gmina, na podstawie liczby dzieci, które nie są jeszcze objęte opieką oraz dochodu na osobę. Jednak wyliczenie to może mieć jedynie pomocniczy charakter, bo to samorząd będzie decydował o jaką kwotę wnioskuje. Może więc wnosić o więcej pieniędzy, niż wynika z obliczeń, jeśli uzasadni to większym zapotrzebowaniem na miejsca opieki. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Funduszu i Polityki Regionalnej - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42646 )
Array ( [docId] => 42646 )