Ministerstwo Finansów uważa, że zmiana wskaźnika jest krokiem w stronę linii wyznaczonej przez Komisję Europejską. Gdyby nie ona, konieczne byłoby wprowadzenie skomplikowanych rozwiązań w ustawie o finansach publicznych - twierdzi minister finansów.
Nowa reguła wydatkowania finansów publicznych
Wskaźnik celu inflacyjnego RPP zostanie zastąpiony średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych. Nowa reguła wydatkowania w finansach publicznych została zatwierdzona przez Prezydenta, który złożył swój podpis pod ustawą z 23 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz ustawy – Prawo ochrony środowiska.
Nowa reguła wydatkowa ma bardziej odpowiadać zmianom zachodzącym w otoczeniu makroekonomicznym.
Ważne: Wskaźnik celu inflacyjnego RPP został zastąpiony średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych.
Uzasadnienie dla zmian
Wskaźnik celu inflacyjnego miał zagwarantować większą przewidywalność w dysponowaniu finansami publicznymi. Resort finansów stwierdził jednak, że sytuacja gospodarcza na świecie - przede wszystkim ze względu na agresję Rosji na Ukrainę - diametralnie się zmieniła. Doświadczamy dynamicznym wzrostów cen energii, co przekłada się na ceny w ogóle. Znajdujemy się więc w sytuacji, w której wskaźnik celu inflacyjnego znacząco odbiega od rzeczywistej inflacji.
Aktualnie obowiązująca formuła przyczyniłaby się do znaczącego ograniczenia wydatków. To - zdaniem resortu - negatywnie wpłynęłoby na działania, których celem jest łagodzenie gospodarczych skutków rosyjskiej agresji na Ukrainę. Polityka fiskalna musiałaby stać się bardziej “oszczędna’ to nie pozwoliłoby rządowi mierzyć się z wyzwaniami gospodarki - czytamy w uzasadnieniu. Uzasadnienie dla zmian odnaleziono również w decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej przedłużenia klauzuli wyjścia do końca 2023 r. Interpretowane jest to jako konieczność zapewnienia większej elastyczności polityki budżetowej.
Wykaz zmian w ustawie o finansach publicznych
Najważniejsze zmiany w przepisach dotyczących finansów publicznych można to:
a) zastąpienie wskaźnika celu inflacyjnego średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI)
b) zmiana klauzuli inwestycyjnej na rok 2023 - sposób ujmowania wydatków inwestycyjnych pozwoli zwiększać wydatki inwestycyjne w ramach wyznaczonych limitów, bez zmniejszania pozostałych wydatków objętych stabilizującą regułą podatkową.
c) NFOŚiGW zostanie włączony do zakresu SRW (stabilizująca reguła wydatkowa) - ma to pomóc w zachowaniu spójności z zobowiązaniami Polski związanymi z Krajowym Planem Odbudowy i Zwiększania Odporności.
Zobacz także: Kolejne zmiany w klasyfikacji budżetowej
Informacja opublikowana na oficjalnym portalu:
- Prezydenta RP - portal prezydent.pl
- Ministerstwa Finansów - portal gov.pl
