Przepisy ustawy z 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.) nie wskazują sposobu ustalania liczby uczniów uczęszczających do przedszkoli publicznych w gminie, którą należy przyjąć do obliczenia dotacji dla niepublicznych przedszkoli. Jednak w momencie planowania kwoty dotacji dla niepublicznych przedszkoli powinno się przyjmować liczbę dzieci aktualnie uczęszczających do przedszkoli publicznych.
Natomiast kwestie dotyczące rozliczenia dotacji udzielonej przedszkolom niepublicznym, z uwzględnieniem wydatków poniesionych na dzieci uczęszczające do przedszkoli publicznych, powinna regulować stosowna uchwała organu stanowiącego gminy (art. 221 ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.). Z uwagi na termin zakończenia roku szkolnego (31 sierpnia) oraz przekazywanie dotacji dla niepublicznych przedszkoli w systemie ratalnym (w 12 częściach), przedmiotowa dotacja powinna obejmować również okres wakacyjny.
Planowanie dotacji dla niepublicznych przedszkoli
Kwestie dotyczące rozliczenia dotacji udzielonej przedszkolom niepublicznym, z uwzględnieniem wydatków poniesionych na dzieci uczęszczające do przedszkoli publicznych, powinna regulować uchwała organu stanowiącego gminy.
Więcej praktycznych wyjaśnień RIO znajdą Państwo na stronie www.serwisrb.pl w zakładce Orzeczenia i interpretacje. Uchwały, rozstrzygnięcia i stanowiska RIO.
Podstawa prawna:
- ustawa z 7 września 1991 roku o systemie oświaty (Dz.U. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.)
- art. 221 ust. 4 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).
Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz
Nie masz konta? Zarejestruj się »