Platforma Zrównoważonych Finansów

Data: 06-11-2022 r.

Odbyło się już pierwsze posiedzenie polskiej Platformy Zrównoważonych Finansów, która będzie działać przy Ministerstwie finansów. Jakie zadania na nią czekają? 

Platforma Zrównoważonych Finansów jest określana jako forum dyskusji i podejmowania decyzji dotyczących strategicznych kierunków rozwoju zrównoważonych finansów w Polsce. Stanie się miejscem umożliwiającym współpracę instytucji publicznych i uczestników rynku. 

 

Członkami Platformy Zrównoważonych Finansów zostali przedstawiciele: Ministerstwa Finansów, Ministerstwa Klimatu, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Banku Polskiego, Banku Gospodarstwa Krajowego, Komisji Nadzoru Finansowego, Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju, Związku Banków Polskich, Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, Izby Domów Maklerskich, Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami, Polskiej Izba Ubezpieczeń, Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, Polskiego Funduszu Rozwoju,  Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, UN Global Compact Network Poland.

Zdaniem wiceministra finansów, to dzięki wspólnemu dialogowi możliwe będzie zidentyfikowanie najważniejszych obszarów wymagających zmian przepisów, działań ministra finansów czy po prostu wsparcia dla już realizowanych inicjatyw. 

Powstanie Platformy Zrównoważonych Finansów w Polsce ma związek z trwającymi w ministerstwie pracami nad Mapą Drogową dla Rozwoju Zrównoważonych Finansów w Polsce.  Mapa ma pomóc zidentyfikować mocne strony rynku kapitałowego o możliwe trudności w odniesieniu do finansowania transformacji klimatycznej. Ma również wskazywać mechanizmy, instrumenty i usługi finansowe, które pozwolą skierować prywatny kapitał w najbardziej efektywne przedsięwzięcia wspierające zrównoważony rozwój. Tworzona Mapa Drogowa jest projektem, który Ministerstwo Finansów realizuje we współpracy z Dyrekcją Generalną Komisji Europejskiej do spraw Wspierania Reform Strukturalnych. Koniec projektu jest przewidziany na koniec 2023 r. 

Członkowie Platformy podjęli już pierwszą decyzję o powołaniu pierwszej grupy roboczej, która podejmie działania na rzecz upowszechnienia raportowania ESG wśród polskich przedsiębiorstw, zarówno niepublicznych jak i tych notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42341 )
Array ( [docId] => 42341 )