Zmiany poręczeń bankowych

Data: 24-10-2022 r.

Jeszcze w tym roku zaplanowana jest zmiana w przepisach dotyczących gwarancji bankowych. Z uzasadnienia projektu ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne oraz niektórych innych ustaw wynika, że zmiana została zaplanowana ze względu na wniosek Banku Gospodarstwa Krajowego i dotyczy przepisów dotyczących jego działalności poręczeniowo-gwarancyjnej

Działalność poręczeniowo-gwarancyjna Banku Gospodarstwa Krajowego reguluje ustawa o poręczeniach i gwarancjach. Jednak BGK prowadzi taką działalność także w ramach utworzonych lub działających w jego ramach funduszy, m.in: Rządowy Fundusz Mieszkaniowy, Ekologiczny Fundusz Poręczeń i Gwarancji czy Fundusz Gwarancji Kryzysowych. Fundusze nie wymagają przyjęcia dla realizacji zadań programu rządowego. W związku z tym potrzebna jest zmiana przepisów ustawy o poręczeniach, by zachować spójność przepisów w przedmiocie działalności poręczeniowo-gwarancyjnej. Ustawa o poręczeniach i gwarancjach ma zawierać już nie tylko regulacje działalności BGK w ramach programów rządowych, lecz także w ramach funduszy. 

Po wejściu w życie nowych przepisów gwarancje i poręczenia Banku Gospodarstwa Krajowego będą mogły odnosić się już nie tylko do umów kredytowych, lecz także do zobowiązań wynikających z umów leasingu lub faktoringu. W konsekwencji BGK będzie miał prawo wstąpić w prawa zaspokojonego wierzyciela w przypadku wszystkich wskazanych umów. 

Ważne: Beneficjenci gwarancji lub poręczeń będą zobowiązani poddawać się badaniom ewaluacyjnym. Przy czym BGK nie będzie musiał już uzyskiwać dodatkowej zgody na ujawnienie osobom trzecim danych chronionych niezbędnych do przeprowadzenia takiego badania. Zmiany zakładają również, że nawet pracownicy banków współpracujących, którzy nie są adwokatami ani radcami prawnymi, zyskają możliwość prowadzenia windykacji z tytułu poręczeń lub gwarancji. 

W nowej ustawie BGK będzie zwolniony z tzw. limitów dużych ekspozycji w przypadku poręczeń i gwarancji portfelowych. Tym samym nie będzie zobowiązany do stosowania wymogów, o których mowa w art. 395 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 575/2013 z 26 czerwca 2013 r. w sprawie wymogów ostrożnościowych dla instytucji kredytowych i firm inwestycyjnych, zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 648/2012

Nowelizacja zakłada również zmianę przepisów prawa bankowego. Odnosi się to do wprowadzenia możliwości składania wniosków do Komisji Nadzoru Finansowego o powierzenie instytucjom innym niż banki zadania oceny zdolności do spłaty zobowiązania i analizy ryzyka. 

Z kolei przewidywana zmiana ustawy o Banku Gospodarstwa Krajowego ma umożliwić udzielanie gwarancji na ryzyko własne nie tylko klientom detalicznym, lecz także dużym przedsiębiorcom.

Nowela zakłada także zmiany 4 innych ustaw, w tym ustawy o gwarantowanym kredycie mieszkaniowym i specustawy COVID-owej. Jak czytamy w rządowej informacji, zmiany mają jedynie doprecyzować przepisy budzące wątpliwości interpretacyjne. 

Źródło:

Założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa oraz niektóre osoby prawne oraz niektórych innych ustaw opublikowane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42294 )
Array ( [docId] => 42294 )