Zmiany w Tarczach Finansowych PFR dla realizacji KPO

Data: 22-06-2022 r.

Dnia 21 czerwca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę, na mocy której wprowadzono zmiany w Tarczach Finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju - PFR. Dotyczy to zarówno tarcz 1.0, 2.0 jak i tarcz dla dużych firm. Zmiany mają się przyczynić do sprawniejszej realizacji inwestycji w ramach KPO. 

Czym są tarcze finansowe?

Tarcze Finansowe, zwane także tarczami antykryzowymi pojawiły się w naszej rzeczywistości wraz z pandemią i były próbą walki z jej skutkami. Gwarantowały wsparcie dla firm działających w branżach najbardziej dotkniętych skutkami COVID-19, szczególnie tych, które musiały ograniczyć lub zawiesić działalność. Tarcza 1.0 była przeznaczona dla mikro, małych i średnich firm, a po wsparcie sięgnęło aż 347 tys. przedsiębiorców. Tarcza 2.0 zagwarantowała subwencję umarzalną do 100% przekazanych kwot, dla firm działających w ponad 50 branżach dotkniętych skutkami COVID. Ze środków gwarantowanych w ramach tarczy dla dużych firm skorzystało aż 232 wnioskodawców. Tarcza dla dużych firm miała charakter preferencyjnej pożyczki na okres 4 lat. Umorzona kwota miała pokryć maksymalnie 75% poniesionej na skutek pandemii szkody. 

 

Tarcze finansowe a realizacja KPO

Zmiany w Tarczach Finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) dotyczą możliwości przejściowego finansowania inwestycji realizowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Pomostowe finansowanie projektów realizowanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy będzie możliwe dzięki środkom pochodzącym ze zwrotów i spłat wsparcia udzielonego w ramach wcześniejszych tarcz finansowych. Rozwiązanie przejściowe wynika ze sposobu rozliczeń środków przekazanych w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Ich wypłata jest uzależniona od realizacji określonych celów - a do celów potrzebne są inwestycje. Jednak uruchomienie takiego sposobu finansowania wymaga zatwierdzenia przez Komisję Europejską.

Bez konieczności zwrotu całości

Dodatkowo zmieniono sposób rozliczeń ze środków wypłaconych w ramach tarczy 2.0. Firmy, które nie rozliczą zwrotu różnicy między kwotą subwencji a rzeczywistym spadkiem przychodów w terminie do 30 czerwca 2022 r. i tak nie będą zobowiązane do zwrotu całości przyznanych środków. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rozwoju i Technologii

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 41938 )
Array ( [docId] => 41938 )