Zapisy na koncie 135 dokonywane są na podstawie dowodów bankowych (wyciągów bankowych). W związku z tym musi zachodzić pełna zgodność zapisów pomiędzy ewidencją oświatowej jednostki budżetowej i ewidencją banku. Zapisy w księgach rachunkowych jednostki budżetowej muszą więc odzwierciedlać również dokonane przez bank zapisy nieprawidłowe (pomyłki, niewłaściwe uznania lub obciążenia).
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych – jak funkcjonuje w jednostce oświatowej
Środkami pozabudżetowymi jednostki budżetowej są środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (ZFŚS). Obowiązek przechowywania na wyodrębnionym rachunku bankowym środków ZFŚS wynika z przepisu art. 12 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Ewidencja ich dokonywana jest na koncie 135 „Rachunek środków funduszy specjalnego przeznaczenia”.
Strona Wn konta służy do ewidencji wpływów środków pieniężnych na rachunek bankowy ZFŚS z tytułu m.in.: obowiązkowego odpisu środków na ZFŚS, spłaty pożyczek udzielonych ze środków ZFŚS czy odsetek od środków znajdujących się na rachunku bankowym. Strona Ma natomiast odzwierciedla rozchody środków z tytułu wydatków odpowiadających zakresowi wydatkowania wskazanemu w ustawie o ZFŚS.
Rozwiązania szczególne nakazują prowadzenie ewidencji analitycznej do konta 135. Celem jej jest umożliwienie wyodrębnienia poszczególnych funduszy gromadzonych na koncie 135. Ponadto musi być ona dostosowana do potrzeb informacyjnych, analitycznych, sprawozdawczych w zakresie ewidencjonowanych na koncie 135 środków.
Przykładowe operacje gospodarcze księgowane na koncie 135 prezentuje tabela 1.
Tabela 1. Przykłady operacji gospodarczych ewidencjonowanych na koncie 135
Treść operacji |
Konto przeciwstawne |
Strona Wn |
|
|
240, 851 851 101, 141 851 234, 240 851 |
Strona Ma |
|
|
101, 141 201, 225, 229, 234, 240 240, 851 851 |
Źródło: opracowanie własne na podstawie rozporządzenia z 5 lipca 2010 r.
Rachunek ZFŚS (czyli konto 135) nie jest jedynym, jakie może posiadać (poza rachunkiem bieżącym i wydzielonym) oświatowa jednostka budżetowa.
Prowadząc statutową działalność, oświatowe jednostki budżetowe mogą posiadać obce środki pieniężne. Najczęściej sytuacja taka związana jest z przeprowadzeniem postępowania zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. Środki te zdeponowane są na wydzielonym rachunku bankowym i ewidencjonowane są w księgach rachunkowych jednostki na koncie 139 „Inne rachunki bankowe” (lub innym, wskazanym w polityce rachunkowości).
Konto 139, zgodnie w wytycznymi rozporządzenia z 5 lipca 2010 r., służy m.in. do ewidencji stanu i obrotu środków pieniężnych, stanowiących sumy depozytowe, czyli obce środki pieniężne przechowywane przez jednostkę budżetową. W szczególności należą do nich kaucje, wadia, zabezpieczenia wykonania umów. Podstawą ewidencji na koncie 139 są dowody bankowe (wyciągi bankowe), co wymusza pełną zgodność pomiędzy ewidencją jednostki budżetowej i ewidencją banku.
Strona Wn konta 139 obrazuje wpłaty dokonane na rachunek bankowy. Wpływ środków stanowiących kaucje, wadia, czy zabezpieczenie należytego wykonania, ujmowane są w korespondencji z kontem 240 „Pozostałe rozrachunki”. Z kontem tym (czyli 240) koresponduje również ewidencja rozchodów zgromadzonych na koncie 139 środków pieniężnych. Wynikają one ze zwrotu znajdujących się na nim środków, a ujmowane są na stronie Wn konta 240 „Pozostałe rozrachunki” oraz stronie Ma konta 139 „Inne rachunki bankowe”.
Pozostałe na koniec roku salda Wn kont 135 i 139 obrazują stan środków zgromadzonych na pomocniczych rachunkach oświatowej jednostki budżetowej.
Zasady tworzenia i finansowania działalności ZFŚS
Zgodnie z art. 3 ustawy o ZFŚS fundusz tworzą pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Wyjątek stanowią pracodawcy prowadzący działalność w formie jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych, którzy tworzą fundusz bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Ponadto pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty mogą tworzyć fundusz do wysokości i na zasadach określonych w art. 5 ustawy lub mogą wypłacać świadczenie urlopowe.
Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1047).
Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).
Zobacz także:
