Gdy kierowca używa tachografu analogowego i cyfrowego

Data: 12-04-2016 r.

Kierowcy, którzy wykonują przewozy dla różnych firm i korzystają z różnych tachografów – analogowych i cyfrowych – często mają problemy z dokumentowaniem aktywności. Podobnie jest, jeśli kierowca zmienia pracodawcę i przy tym zmienia się rodzaj tachografu. Trzeba pamiętać, że nie dokonuje się wpisów manualnych za czas pracy podczas kierowania pojazdem z tachografem analogowym, ponieważ jest wymagane, aby kierowca okazał w trakcie kontroli oryginały wykresówek lub kopie (awers i rewers). Wpisem ręcznym na wykresówce lub na karcie kierowcy, ewentualnie zaświadczeniem, należy uzupełnić to, czego nie dokumentują wykresówki.

W przypadku kontroli drogowej kierowca ma obowiązek okazać zapisy na wykresówkach z dnia bieżącego i 28 dni poprzednich oraz kartę kierowcy. Wsiadając do pojazdu z tachografem cyfrowym, powinien zatem posiadać ze sobą wykresówki lub ich kopie.

Kopie wykresówek są wskazane z uwagi na fakt, że wykresówki są własnością przedsiębiorcy, a nie kierowcy, i przedsiębiorca może zarządzić, iż kierowcy mają zostawiać w firmie wykresówki, jeśli akurat nie jeżdżą. Natomiast kierowca ma zawsze prawo zażądać wydania kopii swoich wykresówek. W przypadku kontroli ważne będzie wykazanie, że aktywności zapisane na kopiach wykresówek były dokonane na rzecz innego przedsiębiorcy niż obecny przewóz pojazdem z tachografem cyfrowym (i dlatego okazano kopie, a nie oryginały).

Zatem do udokumentowania aktywności kierowcy pozostaną tylko okresy, których zapisy na wykresówkach nie obejmują, czyli np. odpoczynki dzienne i tygodniowe. Do ich udokumentowania mogą również posłużyć zaświadczenia wystawione przez poprzedniego pracodawcę kierowcy. Ponadto obecny pracodawca, po odebraniu od kierowcy stosownych oświadczeń o okresach wolnych, również może wystawić zaświadczenia za okresy wolne u poprzedniego pracodawcy – żaden przepis nie stoi tu na przeszkodzie. Nowy pracodawca ma obowiązek zapoznać się z aktywnościami z ostatnich 28 dni pracy kierowcy u innego przedsiębiorcy, zanim dopuści go do wykonywania przewozu. Ma także obowiązek wyposażenia go w stosowne dokumenty z takiego okresu. Zatem ewentualne wpisy manualne na karcie kierowcy zazwyczaj będą się sprowadzać do okresu bezpośrednio przed rozpoczęciem jazdy z tachografem cyfrowym.

Możliwości manualnego wpisywania aktywności kierowcy na karcie są różne w różnych modelach tachografów i różnych wersjach ich oprogramowania. Należy pod tym kątem zapoznać się z instrukcją, co pomoże zorientować się w możliwościach dokonywania takich wpisów, jakie daje konkretny model tachografu. Jeśli nie wszystko, co konieczne, będzie można wpisać manualnie poprzez tachograf – należy to uzupełnić przez wystawienie kierowcy zaświadczenia o działalności.

Paweł Miklis, specjalista prawa z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • Buszan Suchecka Orłowski Adwokat Radcowie Prawni Sp.p.

  ul. Armii Krajowej 22/2, 81-849 Sopot

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • KANCELARIA ADWOKACKA Adwokat Michał Gajda

  ul. Księcia Bogusława X 1/3, 70-440 Szczecin

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 38857 )
Array ( [docId] => 38857 )

Array ( [docId] => 38857 )