Wchodzi w życie pozostała część rozporządzenia nr 165/2014

Autor: Katarzyna Laskowska-Woś
Data: 29-02-2016 r.

Od 2 marca 2016 r. zacznie obowiązywać druga część unijnego rozporządzenia nr 165/2014. Przepisy zakładają wprowadzenie tzw. inteligentnych tachografów oraz zdalnej kontroli naruszeń przez służby kontrolne.

Inteligentne tachografy będą połączone z globalnym systemem nawigacji satelitarnej (GNSS). Dzięki temu będzie łatwiej zlokalizować pojazdy. Tachograf będzie zapisywał czynności kierowcy oraz przebieg pojazdu a pozycjonowanie za pomocą globalnego systemu nawigacji satelitarnej będzie potwierdzało prawidłowość zapisanych danych.

Przedsiębiorcy będą musieli wyposażyć w inteligentne tachografy pojazdy rejestrowane po raz pierwszy 36 miesięcy po wejściu w życie przepisów szczegółowych dotyczących konstrukcji, funkcjonowania i użytkowania nowych tachografów. Nie znamy jeszcze tej daty, zatem do czasu wprowadzenia nowych przepisów odnośnie do tachografów cyfrowych obowiązuje załącznik 1B do rozporządzenia nr 3821/85.

Kolejną nowością, którą wprowadza nowe rozporządzenie, jest wyposażenie organów kontrolnych w urządzenia do wczesnego zdalnego wykrywania naruszeń. Ustawodawca chce wprowadzić je obowiązkowo w 2021 roku. Jednak państwa UE mogą zrobić to wcześniej, z technicznego punktu widzenia będzie to możliwe już od momentu wejścia do obrotu nowych tachografów.

Urządzenia te umożliwią służbom przeprowadzanie zdalnej kontroli, kiedy pojazd będzie jechał. Komunikacja na odległość między tachografem a organami kontrolnymi ułatwi ukierunkowane kontrole drogowe, zmniejszając tym samym obciążenia administracyjne wynikające z losowych kontroli. Na podstawie tego nadzoru nie będą nakładane kary, nawet jeżeli okaże się, że doszło do manipulacji lub naruszeń. Będzie on jednak bardzo pomocny w typowaniu pojazdów do kontroli drogowych oraz w wykrywaniu manipulacji związanych z używaniem tachografów.

Katarzyna Laskowska-Woś, doradca firm transportowych, ekspert z zakresu prawa transportowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 38638 )
Array ( [docId] => 38638 )

Array ( [docId] => 38638 )