Do czasu pracy samozatrudnionego kierowcy zaliczają się takie czynności, jak:
Nie wolno naprawiać auta podczas odpoczynku tygodniowego kierowcy
Samozatrudniony kierowca, który jest jednocześnie przewoźnikiem, także musi odbierać odpoczynek tygodniowy. W trakcie odpoczynku nie może zajmować się czynnościami związanymi z pracą, m.in. nie może wtedy naprawiać samochodu ani odprowadzić go do warsztatu.
-
kierowanie pojazdem,
-
załadunek i rozładunek (nadzór nad tymi czynnościami),
-
pomaganie pasażerom we wsiadaniu i wysiadaniu,
-
sprzątanie i konserwacja techniczna auta,
-
każda inna praca zapewniająca bezpieczeństwo pojazdu, jego ładunku i pasażerów,
-
formalności administracyjne związane z policją, cłem, urzędnikami imigracyjnymi itd.
Odpoczynek tygodniowy (podobnie jak odpoczynek dobowy i czas przerw) to okres, który musi być poświęcony tylko na potrzeby kierowcy – na jego relaks. Wykonywanie w tym okresie jakiejkolwiek pracy, także czynności związanych z naprawą pojazdu, jest niedopuszczalne. Jeśli samochód się zepsuje, to jego dostarczenie do mechanika albo stacji diagnostycznej również trzeba zaliczyć do czasu pracy kierowcy. Nie wolno tego czasu zaznaczyć na wykresówkach, wydrukach czy we wpisie manualnym jako odpoczynku.
Czynności związane z naprawą auta są ujęte jako czas pracy kierowcy zarówno w rozporządzeniu nr 561/2006, jak i w ustawie o czasie pracy kierowców. Kierowcy oraz przedsiębiorcy, który złamie ten zakaz, grożą kary za skrócenie odpoczynku dziennego, tygodniowego, a także za przekroczenie tygodniowego wymiaru czasu pracy.
Więcej na temat czasu pracy kierowców przeczytasz na portalu eksperckim o transporcie www.transport-expert.pl.
art. 4 lit. e, f, art. 8 rozporządzenia (WE) nr 561/2006 z 15 marca 2006 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego oraz zmieniające rozporządzenia Rady (EWG) nr 3821/85 i (WE) 2135/98, jak również uchylające rozporządzenie Rady (EWG) nr 382/85 (Dz.U.UE.L.2006.102.1 ze zm.), art. 6 ustawy z 16 kwietnia 2004 r o czasie pracy kierowców (Dz.U. z 2012 r. poz. 1155).
Zobacz także:
Tagi: odpoczynek kierowcy
