Czy możliwa jest krótsza przerwa, gdy kierowca jest blisko bazy

Autor: Adam Janus
Data: 30-01-2017 r.

Na każde 4,5 godziny prowadzenia pojazdu musi przypadać 45 minut przerwy. Jednak bywa, że kierowca zatrzymuje się blisko swojej bazy po 4,5 godziny jazdy. Czy wtedy musi czekać aż 45 minut, żeby móc jechać dalej?

Jeżeli kierowca jechał 4,5 godziny, nie może dalej jechać, nawet jeśli jest już blisko bazy. Musi odstać 45 minut lub wcześniej rozłożyć jazdę tak, aby była przestrzegana zasada 15 + 30 minut przerwy. Jeśli kierowca po 4,5 godziny jazdy zrobi tylko kilka minut przerwy i ruszy dalej, naraża siebie oraz firmę na kary. Jednak nie stanie się tak, jeżeli będzie jechał krótko. Polskie przepisy nie uzależniają nałożenia kary od tego, o ile została skrócona przerwa, tylko od tego, ile czasu kierowca prowadził bez przerwy.

 

Taryfikator kar przewiduje dla kierowcy mandat w wysokości 100 zł za przekroczenie maksymalnego okresu prowadzenia pojazdu bez przerwy o czas powyżej 15 do 30 minut oraz za każde następne rozpoczęte 30 minut. Z kolei firma płaci 150 zł za przekroczenie czasu jazdy trwające powyżej 15 do 30 minut oraz dodatkowo 200 zł za każde następne rozpoczęte 30 minut.

Zatem zarówno kierowca, jak i firma nie ponoszą odpowiedzialności, jeżeli jazda bez wymaganej przerwy albo po zbyt krótkiej przerwie trwała krócej niż 15 minut. Jeśli więc
kierowca po 4,5 godziny jazdy nie zrobi przerwy albo zrobi za krótką, może bez kary dojechać do firmy, pod warunkiem że zajmie mu to nie więcej niż 15 minut.

Tematy dotyczące czasu pracy kierowców szerzej poruszamy w poradniku „Firma transportowa”.

Adam Janus, specjalista z zakresu transportu drogowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Błąd w opisie, Obecnie nie ma tolerancji 15 minutowej za przekroczenie czasu jazdy bez przerwy, karane jest nawet jednominutowe przekroczenie czasu jazdy.

Ocena użytkownika:
1
Zgłoś naruszenie regulaminu
Array ( [docId] => 39956 )
Array ( [docId] => 39956 )